Ana Sayfa Güncel Ankara'da Yağmur Felakete Dönüştü

Ankara'da Yağmur Felakete Dönüştü

Ankara'da sağanak yağış nedeniyle yollar ve alt geçitler sular altında kaldı. Suyla dolan bir alt geçitte ise tam anlamıyla kaos yaşandı.

Giriş Tarihi: 16 Haziran 2011 Perşembe 21:05
Ankara'da Yağmur Felakete Dönüştü
  Ankara'da 2 saat yağan yağmurla Çetin Emeç Bulvarı'ndaki 70 Gün Altgeçidi'nde, suyun seviyesi 6-7 metreye kadar ulaştı ve 2 araç içlerindeki yolcu ve şoförlerle mahsur kaldılar.

Su altında kalanları kurtarmak için alt geçide giren bir tüp kamyonu da olay yerinde mahsur kaldı. Şoför olay anında dışarıda olmasına rağmen aşağıda mahsur kalanlar kamyonun demirlerine tırmanıp kurtulabilsinler diye hayatını tehlikeye atarak kamyonuyla suların arasına daldı ve kendisi de alt geçitte mahsur kaldı.

ANKARA'DA TRAFİĞE ÇIKMAYIN UYARISI!

Büyük zorlukla kurtulan kamyon şoförü olayı şöyle anlattı: "Mahsur kalan 4 kişi vardı. Ben kalan insanı kurtarmak için kamyonla alt geçide daldım. O sırada sular bir anda bastırdı ben de o sırada canımı zor kurtardım. Ben de yüzerek kurtulabildim."

Alt geçitte mahsur kalıp su altında kalan kazazedelerden biri ise olay anını şöyle anlattı:

"Alt geçide girerken su seviyesi düşüktü. Ama aniden yükseldi. Önümüzdeki araba panikledi ve bir anda alt geçitte mahsur kaldık. Arabanın üstüne çıktık ama sular gene de boyumuzu aşmıştı. İki kişiydi, can havliyle yüzmeye başladık ve kurtulduk. Bizim önümüzdeki arabada da iki kişi vardı onlar da tüp kamyonunun yardımıyla kurtuldular. İçeride şu anda mahsur kalan yok. Ama arabalarımız su altında."

Ankara su altı arama kurtarma ekipleri de olay yerine. Dalgıçlar her ihtimale karşı su altında mahsur kalan olup olmadığını araştırıyorlar. Suların tahliye edilebilmesi için çok sayıda itfaiye aracı hummalı bir çalışma içinde. Bu arada Ankara'da trafik durma noktasına geldi.

GÖKÇEK: YAŞANAN OLAY ALTYAPIDAN KAYNAKLANMIYOR

Alt geçitlerde ulaşımda sorun yaşandığını, dolu nedeniyle logarların tıkandığını ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Yaşanan olaylar normal bir yağış değil, altyapıdan kaynaklanan bir durum değil. Bu duruma hiçbir altyapı dayanmaz.

Arkadaşlara talimat vererek, tüm radyoların 'vatandaşların trafiğe çıkmaması için anons edilmesi yönünde' uyarılmasını istedim" diye konuştu.

''BU YAĞIŞLAR ANKARA'DA SÜRE, ŞİDDET VE MİKTAR OLARAK İLK DEFA GERÇEKLEŞMİŞTİR''

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinde lokal olarak 12.00-16.00 saatleri arasında metrekareye 50 kilogram civarında yağış düştüğünü belirterek, ''Bu yağışlar Ankara'da süre, şiddet ve miktar olarak ilk defa gerçekleşmiştir'' dedi.

Çağlar, bugün Ankara'da meydana gelen kuvvetli yağışların, özellikle Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinde çok daha etkili olduğunu hatırlatarak, ''Ankara radarından yapılan hesaplamalara göre bu 2 ilçemizde lokal olarak 12.00-16.00 saatleri arasında metrekareye 50 kilogram civarında yağış düşmüştür. Bu yağışlar Ankara'da süre, şiddet ve miktar olarak ilk defa gerçekleşmiştir'' dedi.

Ayın 13'ünden itibaren meteorolojik tahminlerde Ankara'da kuvvetli yağış tahmini verildiğine işaret eden Çağlar, bugün Ankara için ''kuvvetli yağış, kuvvetli rüzgar ve iri taneli dolu yağışı'' uyarısı yapıldığını belirtti. Çağlar, meteorolojik ölçüm yapılan noktalarda 12.00-16.00 saatleri arasında, metrekareye Elmadağ'a 22 kilogram, TBMM bahçesine 18.5 kilogram, Keçiören'e 11 kg, Gölbaşı ve Çankaya'ya 50 kilogram ve üzeri yağış düştüğünü kaydetti. Çağlar, Ankara ili genelinde kuvvetli yağışların etkisinin saat 20.00'ye kadar devam etmesinin beklendiğini de bildirdi.(sabah.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star