Ana Sayfa Siyaset ANKETLERE GÖRE "HALK BAŞKANLIK İSTEMİYOR"

ANKETLERE GÖRE "HALK BAŞKANLIK İSTEMİYOR"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti kanadından gelen, “1 Kasım’da halkın başkanlık sistemini istedi” yönündeki mesajlar, araştırma şirketleri verileriyle örtüşmüyor. 5 ayrı şirketin araştırma sonuçlarına göre AK Parti’nin kendi seçmeni de dahil halkın yüzde 60-70’e yakını başkanlık sistemine ‘hayır’ diyor.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2015 Perşembe 16:06
ANKETLERE GÖRE

AK Parti’nin tek başına iktidarı ile sonuçlanan 1 Kasım seçimlerinin ardından başkanlık tartışması yeniden gündeme gelirken, araştırma şirketlerinin verileri halkın başkanlığa karşı yaklaşımına dair ipucu veriyor.

Konsensüs Araştırma, Andy-Ar, MetroPoll, A&G Araştırma ve IPSOS’un araştırmalarına göre kamuoyunun yüzde 60-70’e yakını başkanlığa ‘hayır’ diyor.

Konsensüs Araştırma şirketi, 2010’dan beri başkanlık sistemini halka sorduklarını belirtirken, araştırma şirketinden Murat Sarı, en çok desteğin 2011’de yüzde 39’luk oranla olduğuna dikkati çekiyor. Eylül 2014’teki son araştırmada ise yüzde 67’lik kesim başkanlığa ‘hayır’ dedi. Konsensüs’e göre AK Parti seçmeninin yüzde 55’i de başkanlığa karşı.

Andy-Ar’dan Faruk Acar’ın paylaştığı oranlara göre Şubat-Nisan aylarında başkanlığa ‘evet’ diyenlerin oranı sadece yüzde 30-35 bandındaydı, kalan kısım ise başkanlığa karşı.

A&G Araştırma’dan Adil Gür ise Aralık ve Ocak’taki araştırmada halkın yüzde 70-71’inin başkanlığa ‘hayır’ dediğini belirtiyor. A&G Araştırma, AK Parti seçmeninin de başkanlık sistemini istemediğine dikkati çekiyor.

MetroPoll’ün Eylül 2015’te yaptığı araştırmaya göre de başkanlık sistemine destek yüzde 32. Araştırma şirketinin sahibi Özer Sancar, halkın yüzde 54’ünün net olarak başkanlığa karşı olduğunu söylüyor.

IPSOS Araştırma şirketinin seçimlerden hemen sonra, 2-3 Kasım tarihlerinde 1614 seçmenle telefonda yaptığı ankete göre ise “Türkiye başkanlık sistemine geçmelidir” diyenlerin oranı yüzde 31, parlamenter sistemi tercih edenler ise yüzde 57 civarında. kaynak: imctv.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık