Ana Sayfa Urfa Haberleri Annelerin Yası Dinmiyor

Annelerin Yası Dinmiyor

Fotoğraf sanatçısı ve insan hakları aktivisti Veysi Altay’ın objektifinden Cumartesi Anneleri’nin 16 yıllık mücadelesi ve kayıpların izlerini taşıyan “Kaybolan Biz (Em ên wenda)” adlı fotoğraf sergisi, Büyükşehir Belediyesi Amed Sanat Galerisi’nde açıldı.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2011 Çarşamba 15:49
Annelerin Yası Dinmiyor
27 Mayıs 1995 tarihinde Galatasaray Lisesi önünde az sayıda kayıp yakını ve insan hakları savunucusunun başlattığı;  Diyarbakır, Batman, Urfa ve Cizre’deki kayıp yakınlarının katılımıyla 17 yıldır devam eden Cumartesi Anneleri’nin  mücadelesi fotoğraf sergisine konu oldu. Sanatçı Veysi Altay’ın 12 yıldır sürdürdüğü, geçmişi unutturmamak ve Cumartesi  Anneleri’nin sesini duyurmak amacıyla Diyarbakır, Batman, Cizre ve İstanbul’da çektiği fotoğraflardan oluşan sergi ve  albüm tanıtımı Amed Sanat Galerisi’nde yapıldı.  Sergi açılışına, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, İHD Diyarbakır şubesi yöneticileri, Meya Der,  Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Açılışta konuşan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici  yıllardır Cumartesi Anneleriyle bu vahşeti kamuoyuna duyurmaya çalıştıklarını belirterek “Bu ülkede insanlığa karşı  işlendiği kabul edilen bu suçun üzerine hiçbir yetkili gitmedi. Hangi dönemde yaşanırsa yaşansın şu ana kadar faili  meçhullerin, kayıpların, yargısız infazların, toplu mezarların üzerine gitmeyen bütün hükümetler bizim nezdimizde  insanlığa karşı işlenmiş suça ortaktır” dedi. Yetkililere seslenen Bilici, “Bu suça ortak olmak istemiyorsanız, bir an  önce arşivlerinizdeki kayıp listesini çıkartın” diye konuştu.  Annelerin yası dinmiyor

Sanatçı Veysi Altay da annelerin onurlu mücadelesinin bu çalışmayı ortaya çıkardığını belirterek, bu sergiyle annelerin  sesine ses katmak istediğini söyledi. “Kimisi öldüğünde belki yakınıyla orada karşılaşır diye kimsesizler mezarlığına  gömülmek istiyor. Kimsenin bu insanlık ayıbını annelere yaşatmaya hakkı yoktur” diyen Altay, annelerden ve kayıp  akınlarından özür dilenmeden demokrasi, barış ve kardeşlikten bahsedilemeyeceğini söyledi. “Annelerin acısı ve yası  süreklidir” şeklinde konuşan Altay, “Her zaman bir umutla beklemekteler. Birgün dönecek umuduyla kimisi komşusuna  gitmiyor, kimisi evini taşıdığında telefonunu değiştirmiyor ki yakını geldiğinde ulaşabilsin” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de konuşmasına 1995 yılında evladını gözaltında kaybeden bir anayla yaşadığı  diyalogu anlatarak başlayarak “O annenin gözlerindeki fırtına ve travma beni insan hakları aktivisti haline getirdi”  dedi. “Bir anne için evladından daha değerli hiç birşey olamaz” diyen Baydemir, “Bu; bir polis, asker, gerilla, sivil  annesi için de öyledir” dedi.

 İnsanlık kaybettirilmiştir

Bu coğrafyada binlerce insanın gözaltında kaybedildiğini hatırlatan Baydemir şöyle konuştu: “Gözaltında kaybettirilen bir insan, aslında insanlığın kaybettirilmesidir. O insanın akıbeti bir bütün olarak açığa kavuşturulmadığı müddetçe insanlık  kaybetmiş demektir.” Geçmişte yaşanan acılar ve travmalarla yüzleşmenin önemine değinen Baydemir şöyle devam etti: “Kürtlerin ve Türklerin  birlikte mücadelesiyle kurulan Cumhuriyetin ilk yıllarında 1914’lerle yüzleşilseydi Şeyh Said isyanı olmayacaktı. Eğer  yönetenler Şeyh Said isyanıyla yüzleşmiş olsaydı Seyit Rıza, Koçgiri isyanı olmayacaktı. Eğer Koçgiri’nin travmaları ile  yüzleşilseydi 12 Eylül travması olmayacaktı. 12 Eylül vahşetiyle bu toplum yüzleşebilseydi 1990’lar ve yeni isyanlar  olmayacaktı.” “Gelin hep birlikte 1990’dan bu yana bu toplumun yaşadığı bütün acılarla yüzleşelim” diyen Baydemir, “Eğer  yüzleşebilirsek, o dönemin vicdansızlığını vicdanımızda mahkum edebilirsek, kin ve intikam duygusunu yenebilirsek yeni  bir geleceği inşa edebiliriz. O zaman bütün annelerimize onurlu bir barışın müjdesini verebiliriz. O zaman belki yükümüz  yükümlülüğümüz birazcık olsun azalmış olur” diye konuştu. Serginin geçmişle yüzleşmeye katkı sunmasını dileyen Baydemir,  “Umarım yarın sabahtan itibaren bu ülkede hiçbir anne evladı için gözyaşı dökmez. Bunun için de susmamak, konuşmak, temas  etmek gerek” dedi.  Konuşmaların ardından gezilen sergideki fotoğraflar katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Sergi 25 Eylül’e kadar açık  olacak. (gapha)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star