Ana Sayfa Urfa Haberleri Anne'ye Son Görev (video)

Anne'ye Son Görev (video)

Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın cenaze töreni için Fatih Camii ve Karacaahmet Mezarlığı çevresinde olağanüstü önlemler alındı.

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2011 Cumartesi 18:47
Anne'ye Son Görev (video)
Camiye cenaze arabasıyla gelen Erdoğan, annesinin cenazesini musalla taşına kadar omuzunda taşıdı. Cenazesinin helallik verme aşamasında gözyaşlarını tutamadı. Anne Erdoğan'a veda... Safra kesesi ameliyatı sonrası ani gelişen dolaşım bozukluğu nedeniyle vefat eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın (88) cenazesi Fatih Camii'ne getirildi. Camiye cenaze arabasıyla gelen Erdoğan, annesinin cenazesini musalla taşına kadar omuzunda taşıdı. Üzerinde ''Kabe örtüsünden bir parça''nın bulunduğu tabutunun başındaBaşbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak'ın da aralarında bulunduğu gençler nöbet tuttu. 

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve kız kardeşi Vesile İlgen ile kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan avluda bir arada bulunarak, taziyeleri kabul etti. Bu arada, Başbakan Erdoğan, bazı bakanlarla, avludan ayrılarak, caminin girişinde yer alan Fatih Müftülüğü Kız Kuran Kursu'nun bulunduğu bölümde bir süre dinlendi.


HELALLİK VERİRKEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra hellallik isteme aşamasında Başbakan Erdoğan'ın gözyaşları içinde kaldığı görüldü. Cami çevresindeki cadde ve sokaklara vatandaşların töreni izleyebilmesi için dev ekranlar ve ses sistemleri kuruldu. Tören dolayısıyla Fevzi Paşa Caddesi ve bu caddeye çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı. Başbakan Erdoğanve diğer bakanların omuzlarında cenaze aracından indirilen Tenzile Erdoğan'ın tabutu, cenaze namazının ardından yine aynı şekilde taşındı. Tenzile Erdoğan'ın naaşı en önde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan'ın omuzlarında araca yüklendi. Daha sonra Tenzile Erdoğan'ın naaşı, Üsküdar'daki Karacaahmet Mezarlığı'na götürülmek üzere yola çıkıldı. 

KÖPRÜ TEK YÖNLÜ OLARAK KAPATILDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan'ın da içinde bulunduğu araç, Karacaahmet Mezarlığı'na doğru yola çıktı. Cenaze aracına eşlik eden konvoyun Boğaziçi Köprüsü'nden geçişi sırasında Avrupa'dan Anadolu'ya geçiş yönü trafiğe kapatıldı. Karacaahmet Mezarlığı'na getirilen cenaze burada toprağa verildi. Başbakan Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan defnin gerçekleşeceği kabre inerek, Tenzile Erdoğan'ın cenazesini birlikte toprağa koydular. Tenzile Erdoğan'ın defin işleminin gerçekleşmesinin ardından,Başbakan Erdoğan ilk toprağı attı. 

Tenzile Erdoğan'ın mezarına daha sonra Başbakan Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan, ardından da Bilal Erdoğan, Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da yer aldığı çok sayıda kişi tarafından toprak atıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da defin sırasında mezarlıkta bulundu. Cenazenin mezarlığa gelmesinden yaklaşık yarım saat önce başlayan, tüm mezarlığa hoparlörlerle yayını verilen Kur'an-ı Kerim okunması, defin sırasında ve sonrasında da devam etti. Erdoğan, yaklaşık 2 saat 45 dakika kaldığı mezarlıktan sivil plakalı bir araçla çıkış yaptı. 

BEDRETTİN DALAN'DAN ÇELENK
Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, 1. Ordu Komutanlığı, İstanbulGarnizon Komutanlığı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri'nin içinde bulunduğu bazı kişi ve kurumların çelenk gönderdiği görüldü. Gönderilenler çelenkler arasında üzerindeErgenekon soruşturmasının aranan şüphelilerinden Bedrettin Dalan'ın adının yazdığı bir çelenk de var. 

İŞ DÜNYASI CENAZEDE BULUŞTU
Cenazeye siyaset, iş ve spor dünyasının tanınmış isimleri de katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kabinedeki tüm bakanlar, milletvekilleri, KKTC eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbulValisi Hüseyin Avni Mutlu, eski bakan Kürşat Tüzmen, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eski Meclis Başkanı Köksal Toptan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, tiyatrocu Behzat Uygur, sanatçı Orhan Gencebay, Rıdvan Dilmen, kaleci Rüştü Rençber, eski basketbolcu İbrahim Kutluay, Galatasaray eski başkanı Adnan Polat, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, eski teknik direktörlerden Mustafa Denizli, Fenerbahçeli yönetici Ali Koç, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş da bulunuyor. AK Partili Abdülkadir Aksu'nun mini elektrikli araçla cami girişine kadar geldiği gözlendi. 

Cenaze için camiye merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan da geldi. Fatih Erbakan Mart ayında bu camiden babasını son yolculuğuna uğurlamıştı. Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz ile Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller cenaze törenine katıldı. Tenzile Erdoğan'ın defnedileceği Karacaahmet Mezarlığı'nda da sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemi alındı. (Ajanslar)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık