Ana Sayfa Urfa Haberleri Antalya ve Şanlıurfa'da "Hayalet Hasta" Operasyonu

Antalya ve Şanlıurfa'da "Hayalet Hasta" Operasyonu

4'ü doktor, 1'i eczacı, 8'i eczacı kalfası toplam 13 kişi, 'Hayalet hasta' adı verilen operasyonla gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2011 Salı 10:59
Antalya ve Şanlıurfa'da
Antalya'da, farklı illerdeki kişilerin kimlik numaralarına reçete yazıp Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) zarara uğrattıkları iddiasıyla 4'ü doktor, 1'i eczacı, 8'i eczacı kalfası toplam 13 kişi, 'Hayalet hasta' adı verilen operasyonla gözaltına alındı.


Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, 3 ay önce Sgk İl Müdürlüğü müfettişlerinin ilaç yolsuzluğu ihbarı üzerine harekete geçerek soruşturma başlattı. 3 ay süren takibin ardından İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin de desteğiyle takip edilen doktor, eczacı ve eczacı kalfalarına yönelik sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. 'Hayalet hasta' adı verilen operasyonda; özel bir tıp merkezinde görevli doktorlar A. Ü. ve İ. D. , başka bir tıp merkezinde görevli Dr. Ş. K. , 17 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. Y. K. 'nın yanı sıra, eczacı A. K. ile eczacı kalfaları S. Ö. , N. B. , M. B. , F. Ç. , Z. M. , G. K. , E. S. ve G. S. gözaltına alındı.


2 YAŞINDA ÇOCUK İMZALAMIŞ GİBİ GÖSTERMİŞLER

Polisin incelemesinde, Ankara, Artvin, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Isparta, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa illerinde oturan, aralarında kente hayatı boyunca hiç gelmemiş kişilerin de bulunduğu sözde hastaların TC kimlik numaralarının tespit edildiği, hastanelerin acil servislerinden giriş yaptırılıp muayene, tetkik yaptırılmış gibi gösterildiği ve ilaç yazdırıldığı, ilaçların satılmış gibi gösterildiği ortaya çıktı. Polis halen eczane raflarında duran ilaçların satılmış gibi gösterildiğini belirledi. Ayrıca ele geçirilen 1522 reçeteden birinde henüz 2 yaşında bir çocuğa ilaç yazıldığı ve sözde çocuğun reçetenin arka kısmına adını soyadını yazıp imza attığı tespit edildi.


ZARAR 1 MİLYON TL'Yİ BULABİLİR

Şu ana kadar 106 kişinin ifadesine başvuran polis, 1522 kişiye hiç hasta olmadığı halde reçete düzenlenip ilaç alındığını belirledi. Bu ilaçlardan devletin 128 bin 495 TL zarar ettiği, ayrıca muayene ve tahlil ücretlerinin de Sgk'dan tahsil edildiği belirlendi. Yaklaşık 1 milyon TL'yi bulabileceği açıklanan sadece 3 aylık vurgunun ardından gözaltına alınan şüphelilerin sorgusunun sürdüğü açıklandı. 4 doktor da şüpheli olarak ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.
haberin videosu için tıklayın: http://www.urfahaber.net/videogaleri/antalya-ve-sanliurfada-hayalet-hasta-operasyonu-72.html

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık