Ana Sayfa Güncel Apple Aksesuvarını Türkiye Üretecek

Apple Aksesuvarını Türkiye Üretecek

Teknoloji devi Apple, yıllık 10 milyar dolarlık pazarı olan iPhone ve iPad için kılıf, şarj cihazı ve kulaklık gibi aksesuvarlarının Türkiye’de üretilmesi için yeşil ışık yaktı.

Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2011 Cuma 09:24
Apple Aksesuvarını Türkiye Üretecek
Yıllık cirosu 65 milyar doları bulan Apple’ın, iPhone ve iPad için geliştirilen kılıfından, şarj cihazına, araç kitinden kulaklığına ve klavyesine kadar 5 bine yaklaşan çeşitteki ve dünya çapında yılda 10 milyar dolara yakın bir harcamanın yapıldığı tahmin edilen aksesuvar pazarı için Türkiye de üretime soyunuyor.

ABD’deki Silikon Vadisi temasları sırasında Apple’ın merkezini ziyaret eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Kıdemli başkan yardımcısı ile görüştüm. ‘Türk yazılım sektörü bize çalışsın. Türkiye’deki üreticiler, bize aksesuvar üretebilir’ dediler. Teyitleştik” dedi.

Apple’ın başta iPhone ve iPad için olmak üzere 4 bin 500 yan ürünü ve aksesuvarının bulunduğuna dikkat çeken Çağlayan şöyle konuştu: “Bu alanda Türkiye’de üretim için Apple, elinden geleni yapacağını ifade etti. Aksesuvar konusunda, ‘Üretimi Türk firmaları yapsın, biz üçüncü ülkelere satışı ve pazarlamasında da destek vereriz. Yazılımda da yazsınlar, hazırlasınlar, gelsinler pazara girsinler. Biz onlara alanı açarız’ diyorlar. Bu konuyu, Türkiye döndüğümde görüşeceğiz.”

DUDAKLARINI ISIRA ISIRA DİNLEDİLER
Apple’ın Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Fatih Projesi ile de yakından ilgilendiğini aktaran Çağlayan, “Türkiye’ye yatırım yapmaları için teşvikler içeren Ar-Ge yasasından bahsettik. Dudaklarını ısıra ısıra dinlediler. Konuyla ilgileneceklerini söylediler. Apple’ın da Türkiye’de Ar- Ge merkezi yok. Benim amacım da bu boyuttaki firmaların Ar-Ge merkezlerini Türkiye’ye çekebilmek” dedi. Apple yöneticilerinin Çağlayan’a verdiği bilgiye göre bu yıl cirosu 80 milyar doları aşacak olan Apple bugüne kadar toplam 220 milyon adetten fazla ürün sattı. Şirketin sadece Ar-Ge bölümünde 6200 çalışanı buluyor.
(HABERTÜRK)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

4,5 Yaşındaki kız çocuğuna istismar

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star