Ana Sayfa Güncel ARAPDER'den son günlerdeki saldırılara tepki

ARAPDER'den son günlerdeki saldırılara tepki

Merkezi Şanlıurfa'da bulunan Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği (ARAPDER) Başkanı Şükrü Kırboğa, sorunların çözümünün terör değil, siyasi zemin olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2011 Çarşamba 16:09
ARAPDER'den son günlerdeki saldırılara tepki
Merkezi Şanlıurfa'da bulunan Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği (ARAPDER) Başkanı Şükrü Kırboğa, sorunların çözümünün terör değil, siyasi zemin olduğunu ifade ederek, ''Seçimlerde sorunları Meclis'e taşımak ve çözümü legal yollardan sağlamak için halktan oy isteyen ve seçilen BDP yöneticilerinin de bu gidişata 'dur' demeleri ve akan kanın durması için azami gayret göstermeleri gerekir'' dedi.


Kırboğa, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son dönemlerde artan terör olaylarının yine birçok aileyi olduğu gibi tüm Türkiye'yi yasa boğduğunu dile getirdi.


''Demokratikleşe çabalarının arttığı, toplumsal barışa bu kadar yaklaşıldığı bir dönemde terörün bu kadar artmış olması konuya iyi niyetle yaklaşan tüm kesimlerce de büyük bir hayal kırıklığınca karşılanmaktadır'' diyen Kırboğa, siyaset zeminini etkisizleştirmeye yönelik bu tür eylemlerin hiç kimseye bir faydasının olmadığı gibi Türkiye'yi 90'lı yıllara döndürme çabasının gösterildiğini düşündürttüğünü ifade etti.


"ARTIK HER TÜRLÜ FİKRİN KONUŞULABİLECEĞİ BİR DÖNEME GELDİK''


Terörden nemalanan tüm kesimlerin daima demokratikleşmenin, hak ve özgürlüklerin önünde yıkılamaz bariyerler ördüğünü vurgulayan Kırboğa, şöyle devam etti:


''Son eylemleri de bu yönde değerlendirmek doğru bir yaklaşım olur. Fikirlerin dahi konuşulamadığı dönemlerden, artık her türlü fikrin konuşulabileceği bir döneme geldik. Özerklikten, federasyondan bile konuşulabiliyor ama birileri ülkedeki bu özgürlükçü gelişmenin sürmemesi için terör kozunu yine öne sürüyor. Bundan da anlaşılan gerçekte hak ve özgürlüklerin istenmesi değil kaotik havadan birilerinin nemalandığıdır.


Çözüm, terör değil siyasi zemindir. Seçimlerde sorunları Meclis'e taşımak ve çözümü legal yollardan sağlamak için halktan oy isteyen ve seçilen BDP yöneticilerinin de bu gidişata 'dur' demeleri ve akan kanın durması için azami gayret göstermeleri gerekir. Meclis açılır açılmaz çalışmalarına katılmak terörün ve kaos ortamının durması için de samimi çaba göstermek en çok da BDP yöneticilerine düşmektedir ki üzülerek bu çabadan geri durduklarını görmekteyiz. Her ne sebeple olursa olsun çözümü Meclis dışında aramak samimiyetle bağdaşmaz. Çözüm başka yerde aranırsa sonucu ancak kaos ve acı olur. Bölgenin kalkınmasının önündeki en büyük engelin demokratikleşememe ve terör olduğunu söylüyoruz. Maalesef geçmişte yaşanan antidemokratik uygulamalar ve sonucunda da oluşan terör bölge insanı üzerinde olumsuz birçok etki bırakmaktadır. Bu olumsuz etki bölgenin sosyal ve ekonomik dengelerini de bozuyor, gelişmesinin önünde ciddi engeller oluşturuyor. Konuşalım, tartışalım çünkü siyasal zemin artık buna müsait ve elbet bir yerde herkes anlaşacak ama artık silahların mutlaka susması, akan kanın bir an önce hemen bugün durması gerekir.''

(bugun.com.tr)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık