Ana Sayfa Sağlık ARICILARDAN REKLAM KURULU'NUN VERDİĞİ CEZAYA DESTEK

ARICILARDAN REKLAM KURULU'NUN VERDİĞİ CEZAYA DESTEK

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, tüketiciyi aldatmaya yönelik yapılan reklamlara karşı olduklarını ifade ederek, Reklam Kurulu'nun ceza kararına destek verdi.

Giriş Tarihi: 29 Mart 2012 Perşembe 01:38
ARICILARDAN REKLAM KURULU'NUN VERDİĞİ CEZAYA DESTEK
AA muhabirine, Reklam Kurulu'nun, reklamlarında ''organik bal'', ''kalite ödüllü bal'', ''birçok hastalığa iyi gelen bal'' gibi ifadeler kullanan 2 bal firmasına verdiği para cezasını değerlendiren Yılmaz, tüketiciyi yanıltan, haksız rekabete yol açan reklamlara arıcıların da karşı olduğunu söyledi.

Yılmaz, ''Bal reklamının yapılması yetiştiriciler için iyi oluyor. Bal tüketimi artıyor. Fakat bu reklamların abartılı ve haksız rekabete neden olmaması gerekir. Bu doğru bir şey değil. Bal konusunda tüketiciyi aldatan reklamlara biz de karşıyız. Reklam Kurulu gereğini yaptı'' dedi.

Türkiye'de, Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasından daha fazla bal tüketildiğini söyleyen Yılmaz, Türkiye'de kişi başına düşen yıllık bal tüketim miktarının 1 kilo 100 gram civarında olduğunu belirtti.

Resmi rakamlara göre Türkiye'de yıllık 83 bin ton bal üretildiğini, üreticilerin bal satışlarından memnun olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Türkiye'de üretilen balın daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu durumda kovan başına 17 kilo düşüyor. Oysa profesyonel arıcılarımız kovan başına 35-40 kilo civarında bal alıyorlar. Üreticilerimiz bal satışlarından memnun, amacımız Türkiye'de 200 bin ton bal üretmek'' diye konuştu.

Yılmaz, 56 bin kayıtlı üye ile Türkiye'nin Çin'den sonra dünyanın 2. büyük arıcı ülkesi olduğunu belirtti.

(AA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık