Ana Sayfa Güncel Arınç: Başbakan, Hakan Fidan'ı MİT Müsteşarı Olarak Görevlendirdi

Arınç: Başbakan, Hakan Fidan'ı MİT Müsteşarı Olarak Görevlendirdi

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan tarafından Hakan Fidan'ın tekrar MİT Müsteşarı olarak görevlendirdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Mart 2015 Pazartesi 22:27
Arınç: Başbakan, Hakan Fidan'ı MİT Müsteşarı Olarak Görevlendirdi

Eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Haziran'daki Genel Seçim'i için AK Parti'ye yaptığı milletvekilliği adaylık başvurusunu geri çekmesinin ardından, yeniden MİT Müsteşarı olarak görevlendirildi.

Fidan'ın yeniden bu göreve atandığını Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıkladı. Arınç, "Sayın Başbakanımız, SayınHakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığında görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaktır" dedi.

"TEKRAR GÖREVLENDİRMİŞTİR, ONAY VERMİŞTİR"

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında konuşan Arınç'ın açıklamaları şu şekilde:

"Son günlerde en çok konuşulan isim Hakan Fidan. Ben artık konuşmayız diyordum ama bugün bir gelişme oldu. Adaylığını ilk öğrendiğimde ben bir TV mülakatındaydım. Kendi duygularımı ifade ettim. 'Sadece milletvekili olmak için istifa edilmişse bu bir israftır' demiştim. 'Keşke bunu yapmasaydı' demiştim. Bu belki garip karşılandı. Sonra Cumhurbaşkanımız da benim düşüncelerime yakın bir şey söyleyip bunu hoş karşılamadığını ifade etmişti. Bugün itibarıyla Fidan aday adaylığından vazgeçtiğini Başbakanımıza iletti. Başbakanımızın, Cunmhurbaşkanımızla bu konuyu konuşup mutabık kalmasının ardından yapılan açıklamayı yeterli görüyorum. Sayın Başbakanımız, Sayın Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığında görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda MİT Müsteşarlığında göreve başlayacaktır."

CHP'NİN İTİRAZINA YANIT

Hakan Fidan'ın adaylık başvurusunu çekmesinin ardından bir açıklama yayınlayan CHP Sözcüsü Haluk Koç, Fidan'ın yeniden MİT Müsteşarı olamayacağını savunmuştu. Koç'un bu açıklaması hatırlatılan Arınç, "Milletvekili seçim kanunu ve bütün mevzuat önümde. Her kamu görevlisi milletvekili aday adayı olmak için görevinden ayrılabilir ve geri dönebilir. MİT Müsteşarının aday adaylığından sonra geriye dönemeyeceğine dair bir kanun yok" dedi.

"Bunun geriye dönüşleri şöyle olur: Bir insan aday adayı olmuştur bu seçim için, partiler 7 Nisan tarihinde adaylarını YSK'ya verir. Bir insan baktı ki listede ismi yok. Hemen ertesi gün müracaat ederse eski görevine dönebilir. Seçimlere girerse ve milletvekili olamazsa o zaman yine işinin başına dönebilir. Dönüşü mümkün olmayan yargı mensupları ve TSKmensuplarıdır. MİT Müsteşarımız görevinden ayrılmış, Sayın Başbakanın onayıyla aday adaylığının önü açılmıştır. Şimdi de tersine bir prosedür işleyecektir. Şimdi o yorumu yapan kişi, cehaletini ortaya koyar."

"TAHMİNİ KANAAT TEKNİK SEBEPLERLE UÇAĞIN DÜŞMEDİĞİ KONUSUNDA DÜĞÜMLENMEKTEDİR"

F-4 uçaklarının düşmesiyle ilgili olarak F-4'lerin envanterden kaldırılmasının söz konusu olup olmadığı sorulan Arınç, "24 Şubat'ta elim bir kaza neticesinde Malatya'da 2 uçak kaybettik. 5 Mart tarihinde de yine bir kaza neticesinde Konya'da uçağımız düştü. 2 pilotumuz şehit oldu. Bu uçakların birbirinden farklı uçaklar olduğunu tespit etmekte fayda var. Teknik açıdan ikisini ayrı tarif etmek gerekir. Uçakların rutin olarak teknik kontrolleri her zaman yapılmaktadır. En son 2020 yılına kadar uçakların kullanılması devam edecektir. Ayrıntılı olarak uçakların düşme sebepleri tek tek tahlile tabii tutulacaktır. Bu aynı zamanda adli ve idari soruşturma süreciyle eş zamanlı olarak devam edecektir. Şu anda tahmini olarak varılan kanaat teknik sebeplerle uçağın düşmediği konusunda düğümlenmektedir. Asıl sebebi veya sonucu söylediğim soruşturmalar sonucu öğrenmiş olacağız" diye konuştu.

"MERKEZ BANKASI PİYASALARI RAHATLATTI"

Merkez Bankası'nın doları düşürmek adına attığı adım hatırlatılarak hükümetin ilave bir tedbir alıp almayacağı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez BankasıBaşkanı Erdem Başçı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la yapacağı görüşmenin tarihinin belli olup olmadığı sorulan Arınç, "Böyle bir görüşme yapılacaksa ne zaman yapılacaktır, bu gündeme gelmedi. Cumhurbaşkanımız ne zaman arzu ederlerse ilgili arkadaşları çağırır kendilerinden bilgi alır. Bugün Merkez Bankası'nın yaptığı bu faiz indirimleri elbette piyasalara bir rahatlık vermiştir. Bunun devam etmesi de şüphesiz beklenir. Sayın Babacan'a bugüne kadar Merkez Bankası'nın çalışmalarından dolayı cumhurbaşkanımızın herhangi bir sorusu eleştirisi olmamıştır" şeklinde konuştu.

ABDULLAH GÜL'ÜN ADAYLIK KONUSU

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e milletvekilliği adaylığı konusunda bir davet yapılıp yapılmayacağı sorulan Arınç, "Biz hepimiz çok iyi biliyoruz ki Abdullah Gül bu partinin kurucusudur. Başarılı bir siyasetçidir. Örnek olmuştur. Elbette Ak Parti kendisinden yararlanmak isteyebilir. Bizim söylediğimiz konu bu talebin kendisinden gelmesi değil, partinin böyle bir ihtiyaç görüyorsa başbakan düzeyinde ya da başka bir düzeyde kendisinin davet edilmesi ve adaylık müracaatına da gerek yok gereken her şeyin rahatlıkla yapılabilmesidir. Ak Parti'de herkes elbette bundan büyük bir memnunyet duyar. Ama kendi iradeleri şimdilik siyasetin dışında kalmaksa buna da herkesin saygı duyması gerekir. Bu konu başbakanımızın takdirindedir" açıklamasında bulundu.

İÇ GÜVENLİK PAKETİNE İTİRAZLAR

İç Güvenlik Paketinde itiraz edilen bazı maddelerin yeniden gözden geçirilmesi veya paketin geri çekilmesinin söz konusu olup olmadığı sorulan Arınç, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanı bir yerde sorulduğunda eksiği var fazlası yok demişti. Onun da onayladığı bir pakettir bu. Bazı gen soruları vermek suretiyle Meclis gündemini oyalamaya çalışıyorlar. Ama Ak Parti grubu da büyük bir sabırla bu paketin çıkması için bütün gücünü kullanıyor. Yapılan iş doğrudur. Yerindedir ve haklıdır. Buna yönelik itirazların da aslında temel olarak sağlam bir noktası bulunmamaktadır"

"ÇÖZÜM SÜRECİ OLUMLU NOKTADA"

Çözüm süreci konusunda sorulan bir soru için Arınç, "Çözüm süreci konusunda son açıklamalardan takiben bir olumlu noktada olduğumuzu düşünüyoruz. En önemli konu bahar aylarında örgütün kongre toplaması ve bu kongrede örgütün silah bırak kararını almasıdır. Bu bahar ayları dendiğine göre kendi düşüncelerimi söylüyorum şüphesiz 2013'te Nevruz'da böyle bir çağrı yapılmıştı. Acaba Nevruz öncesi olabilir mi diye bakıyoruz. Zaman çok dar. Olması herhalde mümkün görünmüyor. Ama nisan ayında böyle bir kongrenin toplanacağını ve bu 10 madde içerisinde yer alan hususun gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız. Üzerine görev düşenlerin bu işi geciktirmeden yapmasını takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

kaynak:haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star