Ana Sayfa Siyaset Arınç MHP'ye 'Kart Kurt'lu Yanıt Verdi

Arınç MHP'ye 'Kart Kurt'lu Yanıt Verdi

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Sadece Kürt kimliğine dayanamayan MHP gelsin Bursa'daki bu güzel tabloyu görsün" dedi.

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2011 Pazar 16:11
Arınç MHP'ye 'Kart Kurt'lu Yanıt Verdi
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, partisinin Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 3. Olağan İl Gençlik Kongresi'nde, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmak istediğini ancak şartlar uygun olmadığı için kongreye gelemediğini söyledi.
Konuşmasının, salonu dolduran gençler tarafından uzun süre ''Recep Tayyip Erdoğan'' şeklinde tempo tutularak kesilmesi üzerine Arınç, şunları söyledi:
''Meclis başkanlığından kalma huyum var. Böyle sık sık ve sayısı belli olmayan şekilde tezahürat yapmak doğru değil. En fazla 3 kez tekrar edeceksiniz ve böyle her kelimenin arkasından alkışlamayacaksınız. O zaman konuşmamıza gerek kalmaz. Yeri gelince alkışlayın, beğenmezseniz sessiz kalın. Beğendiklerinizi takdir edin, ama üç kez tekrar edin.''

Aydın Menderes
Arınç, Aydın Menderes'in vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, 1996'nın Mart ayında Aydın Menderes ile Refah Partisi'nden milletvekili olduklarını belirtti ve şöyle devam etti:
''Refah Partisi, Anavatan Partisi ile hükümet kuracaktı. İşin içine iyi saatte olsunlar girdi ve Anavatan Partisi, Doğru Yol'la hükümet kurdu. O zaman hiç unutamadığım ve birilerini affedemediğim ve halen affetmiyorum... Öldüğü akşam iki kanala bağlandım. İkisinde de söyledim. Meclis Başkanı seçimi olacaktı. Büyük bir coşkuyla kendisini aday gösterdik. Şundan emindik, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi meclisteydi. Sadece CHP'nin oy vermeyeceğini biliyorduk. En azından Doğru Yol ve Anavatan oy verecek, bizim de 154 oyumuz var, meclis başkanlığına Menderes seçilecekti. Anavatan ve Doğru Yol Meclis başkanlığı seçiminde Aydın Menderes'e oy vermedi. 'Biz demokrat Partinin devamıyız, biz Menderes'in yolundan gidiyoruz' diye mangalda kül bırakmayan, O'nun mirasından oy devşirmeye çalışan bu iki parti Aydın menderes'e bir tek oy vermedi. Bizim oyumuzla yetindi. Sonunda Anavatan Partisinden Mustafa Kalemli'yi aday gösterdiler ve biz adayımızı seçtiremedik.''

Necip Hablemitoğlu olayı
Türkiye'nin temizlendiğini belirten Arınç, ''Türkiye'de kapalı karanlık odalar arkasında yanlış işlerle, suç işlemekle meşgul olanların hesap verdiğini görüyoruz. Bu AK Parti döneminde oldu. Bizim 9 yılda aydınlatamadığımız faillerini yargıya teslim edemediğimiz şu an tek bir olay vardır, o da Necip Hablemitoğlu olayıdır. İktidara geldik 9 gün sonra bu şahsı öldürdüler. Herhalde çok karanlık bir olay ki, şu ana kadar aydınlatılamadı. Ama inşallah onu da bütün failleriyle adaletin önüne çıkaracağımız günler yakındır. Bunun dışında, kim suç işlemişse 30 saat içinde cehennemin dibine gitse bulup yargının önüne çıkardık'' dedi.

Seçim anketleri
AK Parti'nin Türkiye'de 10 yıldır var olduğunun altını çizen Arınç, ''10 sene öncesi başkaları vardı. Anavatan Partisinin tabelası var mı? Böyle bir parti devam ediyor mu? Doğruyol Partisinin bir tabelası var mı? Cumhurbaşkanlığı seçimine girmeyip Türkiye'yi kilitleyen bu iki siyasi parti esasen o gün bedbaht hale gelmişti. Ama bugün biz varız yüzde 50'nin üzerindeyiz. Son anketler yüzde 55 gösteriyor AK Parti'yi. CHP yüzde 19, yüzde 16'ya yaklaşmış MHP'yi gösteriyor, yüzde 6 BDP'yi gösteriyor. Bunların hepsini topla ikiyle çarp, karekökünü al, bizimle aynı görünmüyor'' diye konuştu.

MHP'ye yanıt
Son bütçe konuşmasında MHP sözcüsünün bir cümlesini eleştirdiğini anımsatan Arınç, şöyle devam etti:
''Mehmet Şandır demişti ki, 'Kürt kimliğini kabul ettiği için AK Parti gafletten öte bir iş yapmıştır.' Bunu kabul etmek mümkün değil. Kalktım cevabını verdim. Sayın Bahçeli beni eleştirmiş. Benim sözlerim ne kadar gerçekse, sayın Bahçeli'nin sözleri ne kadar ağır olmasına rağmen o da başka bir gerçek. Biz bu ülkede yaşayan ve kendini Kürt kimliğiyle ifade etmek isteyen her kardeşimize her yurttaşımıza saygı duyuyoruz. Onun kimliğine insan olduğu için saygı duyuyoruz. Ama diyor ki MHP, 'ben Kürdüm' diyen ve kendini Kürt kimliğiyle ifade etmek isteyenlere, 'Hayır sen Kürt olamazsın. Sen dağlarda eskiden yürürken (kart-kurt) diye ses çıkardı. Senin ismin oradan kaldı' demek istiyor. Veya MHP, 'Sen dağ Türküsün sen bilmezsin.' veya (Sen 'Kürtüm' de ama arkasından ben 'Türküm' diye ilave et) demek istiyor. Aramızdaki fark bu. Sadece Kürt kimliğine dayanamayan MHP gelsin Bursa'daki bu güzel tabloyu görsün. Bursa'da istediği semte gitsin, istediği evin kapısını çalsın, istediği sokakta kahvede çay içsin ve herkese 'nesin?' diye sorsun. Kürt kimliğinden daha fazlasını bulacaksın. Şimdiden duyacaklarına hazır olsun sayın Bahçeli ve arkadaşları. Allah diyor ki; 'ben sizleri şube şube, kabile kabile yarattım. Birbirimizle tanışın birbirinizle dayanışma içinde olun.' Allah'ın kabul ettiği bir yaradılışı haşa, 'sen o olamazsın' diye tersine çevirmek insan hakkı tanımamaktır.''

Terörle mücadele
Arınç, 4 aydan bu yana basılmayan in, patlatılmayan mağara, yakalanmayan katil kalmadığını belirterek, şunları kaydetti:
''Terörle mücadele ayrı bir şey. PKK bir terör örgütü. Elbette mücadelemiz devam edecek. Anayasal çerçevede bu ülkede kendilerini kendi kimlikleriyle ifade etmek isteyen herkese insan hakkı olarak değer vereceğiz. Eşit yurttaşlarımız olarak bakacağız. Unutmayın istiklal mücadelesini birlikte verdik. İnanmayan varsa Çanakkale'ye gitsin, İspirli Ahmet ile Manisalı Mehmet'in kucak kucağa yattığı yere bakın. İsteyen Türkiye'nin bütün şehitliklerine gitsin, Türkiye'nin dışındaki bütün şehitliklere uğrasın. En son Yemen'deki şehitliği ziyaret etmiştim. Doğusu ve batısı ile Kürt ve Türkü ile ta Mekke-i Mükerreme'nin koruyucusu olarak ta Yemen çöllerine giden insanlarımızın kucak kucağa yattığını görün.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık