Ana Sayfa Urfa Haberleri Arınç: Neden Urfa Şanlıurfa'dır

Arınç: Neden Urfa Şanlıurfa'dır

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa'da Ermeni iddialarını reddedenlere ceza getiren tasarıya sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2011 Çarşamba 16:25
Arınç: Neden Urfa Şanlıurfa'dır
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fransa'da Ermeni iddialarını reddedenlere ceza getiren tasarıya sert tepki gösterdi. Yaşananların Fransa'ya engizasyonun geri dönüşü olarak yorumlayan Arınç, "Fransız Parlamentosu hangi kararı verirse versin yeni engizasyonculara söyleyeceğimiz ünlü bilim adamı Galile'nin dediği gibi; bayanlar baylar dünya dönüyor." dedi.

2012 bütçe görüşmelerinde hükümet adına konuşan Arınç, Türkiye yükselmeye başlayınca birilerinin bunu önlemek için çaba gösterdiğini vurguladı Arınç, Fransa'ya şu sözlerle yüklendi: "Fransa geçmişteki sabıka kayıtlarından, Cezayir'deki katliamlardan, Ruanda da işlediklerinden bahsediyorlar. Vietnam'ı da ilave edebilirim. Bunların hepsini kenara koyup bizi soykırımla suçlayamazsınız. Neden bugün Maraş'ın adıKahramanmaraş'tır. Neden Urfa Şanlıurfa'dır. Bağımsızlık mücadelesini, kime karşı verdik biz? Türk milleti büyük bir infial içinde. Hrant Dink'in kardeşi, Ermeni patriğinin açıklamaları bizi memnun etti. Aklı, bilimselliği, evrensel hukuk anlayışını bir kenara bırakan bu anlayış Fransa'ya engizasyonun geri dönüşüdür. Hiçbir Parlamento kararıyla tarihi yeniden yazamaz ve inşaa edemezsiniz. Bir tezin konuşulamaz olması saçma sapan bir kanunla karartılması akla ziyan bir hezeyandır. Fransız Parlamentosu hangi kararı verirse versin engizasyonculara söyleyeceğimiz ünlü bilim adamı Galile'nin dediği gibi bayanlar baylar dünya dönüyor."

Konuşmasında Diyarbakır Bismil'de 25 kişinin trafik kazasında yaşamını yitirmesi sebebiyle "Allah böylesi acı felaketleri bir daha göstermesin." temennisine bulunan Arınç, bütçe görüşmeleri sırasındaki saygılı üslup nedeniyle "Allah nazardan saklasın." dedi. Arınç, CHP'li Akif Hamzaçebi ve Faik Öztrak'ın ekonomiye dönük eleştirilerinden faydalanmak gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin büyümeyi, kalkınmayı hazmettiğini aktaran Arınç, Türkiye'nin demokrasisini karartma çabalarına fırsat vermeyeceklerini, demokrasi ve hukuk şemsiyesi altına bütün vatandaşları toplayacaklarını kaydetti.

"HUKUKUN MİLİTANLAŞMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na atfen hukuk kurumlarının militanlaşmasına asla müsaade etmeyeceklerini dile getirdi. Konuşmasının sonuna doğru MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'a cevap veren Arınç'ın, "Başbakan'a atfen Kürt kimliğini tanıdığınızı açıklamanız gafletten ötedir. Kürt kimliğinin tanınması bir insan hakları konusudur. Türkiye'de yaşayan bir insan 'ben Kürdüm' dediği zaman bizim buna saygı göstermemiz gerekir. Kürtlerin varlığı en az 1000 yıldır. Bir insanın kimliğini inkar etmek o insanı inkar etmektir. Bu topraklar üzerinde herkes kendi kimliğini rahatlıkla söyleyecektir. Anayasal tüm haklarını vereceğiz, dillerini konuşmasına izin vereceğiz." sözleri Bdp grubunca alkışlandı.

Ölüm listeleri yapılmasının bir kimliğin inkar edilmesiyle ortaya çıktığını aktaran Arınç, eğitim hakkı, kültür hakkı, dil hakkı ne varsa vereceklerini dile getirdi.

Bdp Milletvekili Leyla Zana'nın 10 sene sonra Meclis'e gelip yemin etmesinin demokrasinin gücü olduğunu kaydeden Arınç, Şandır'ın Suriye ile ilgili de konuşmalarına cevap vererek, halkına eziyet eden rejimle aynı tarafta durmayacaklarını söyledi.

"KİMYASAL BOMBA KULLANMADIK KULLANMAYIZ"

Bdp Grup Başkanvekili Pervin Buldan'a seslenen Arınç, "Sizin yaşadığınız acıları anlıyorum. Oya Eronat'a gösterilen bu tepkiyi anlamakta güçlük çekiyorum. O da 18 yaşında bir evladını gözlerinin önünde kaybetti. Kumrular'da masum ayakkabı boyacısının hayatına kastediyorlar, bu hiç konuşulmuyor. İnsanların hayatını kastedenlere müsamaha gösteremeyiz. Son 4 aylık mücadele netice vermeye başlamıştır. Bugün silahlı kuvvetlerimizde kimyasal silah envanteri yoktur. Ne böyle silahımız var ne de böyle bir silahı kullanmayı düşünürüz. Ölenlere gerilla diyorsunuz, ölen masum vatandaş nerde, şehit polis asker nerde?" şeklinde konuştu.

"KİRLİ FENERİNLE SOKAKLARDA DOLAŞ"

Başbakan a Bülent Arınç, konuşması sırasında CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in laf atmasına da cevap erdi. Elinde fenerle oturduğu sıradan konuşan Genç'e seslenen Arınç, "Sen o kirli fenerinle git sokaklarda dolaş. Kamer Genç ile geçirilecek bir dakika bile ziyandır. Bir Dersim'le alakalı sen ne söyledin bu zamana kadar? İçi yananlar bunlar." ifadelerini kullandı.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık