Ana Sayfa Urfa Haberleri Arkeo-Geziler 24 Eylül'de Başlıyor

Arkeo-Geziler 24 Eylül'de Başlıyor

(ARKEO-SEV) Platformunca organize edilen "Arkeo-Gezileri"nin 24 Eylül'de başlayacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2011 Cumartesi 06:03
Arkeo-Geziler 24 Eylül'de Başlıyor
Arkeolojik Mirası Korumak için Sevdirme Projesi

(ARKEO-SEV) Platformunca organize edilen "Arkeo-Gezileri"nin 24 Eylül'de başlayacağı bildirildi.

ARKEO-SEV Platformu sözcüsü Safa Kaçmaz, yaptığı yazılı açıklamada, platformun arkeoloji ve tarih bilincinin geliştirilmesi için gönüllü projeler yürüten bir oluşum olduğunu belirtti.

Yürüttükleri projelerle, vatandaşlara yaşadıkları kentin tarihsel değerlerini de aktarmaya çalıştıklarını ifade eden Kaçmaz, bu kapsamda çeşitli geziler organize ettiklerini vurguladı.

Bu yılki gezi takviminin ilk etabının hazırlandığını ve Sonbahar 2011 Dönemi Gezilerinin 24 Eylül'de "Hüsametli-Küstüllü-Kaya Kilisesi-Kaya Mezarları Parkuru"yla başlayacağına işaret eden Kaçmaz, "Arkeoloji ve tarih bilincinin geliştirilmesi kapsamında başlattığımız geziler bu yıl Mersin sınırlarını da aşacak. 21-23 Ekim arasında gerçekleştirilecek Şanlıurfa-Göbekli Tepe-Nemrut Parkuru'da bu yılki program arasında yer alıyor. 26 Kasım'da Yanıkhan-Kale Yakası Örenleri, 24 Aralık'ta da Çandır Kalesi-Kızlar Manastırı-Gözne-Ayvagediği parkuru gerçekleştirilecek" ifadesini kulandı.

Gerçekleştirdikleri gezilerin tümüyle sosyo-kültürel amaçlı olduğuna işaret eden kaçmaz, şunları kaydetti:

"Arkeo-gezi alanlarını seçerken, en az bilinen yöreleri tanıma ve tanıtma ilkesine ağırlık veriyoruz. Emek vererek organize edilen bu gönüllü gezilerde, her önemli alanı fotoğraf ve film çekimi ile kayıt altına almayı da hedefliyoruz.

Gezilerde mola verdiğimiz yol üstü market veya kahvelerdeki köylülere yöredeki tarihsel varlıkların önemini anlatıyoruz. Arkeolojik değerlere sahip çıkmalarının önemine ve turist getirici faydalarına vurgu yaparak, ilköğretim okullarındaki seminerlerde kullandığımız afişlerimizden veriyoruz.

Antik kentlere ve Ören yerlerine yönelik organize edilen gezilerin arkeolojik kültür varlıklarının korunması ve denetimine de katkıda bulunduğunu düşünüyoruz. Sadece arkeolojik alanlara yönelik olan gezilerimiz, Mersin'deki Ören yerleri ve antik kentlerin tanıtımına ciddi katkı sağlıyor. Bu nedenle, turizm firmaları ve turistik otellerin de, ARKEO-SEV'in çalışmalarına destek vermelerinin yararlarına alacağına inanıyoruz. "

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık