Ana Sayfa Sağlık Artık gıdalarımız helal damgalı olacak

Artık gıdalarımız helal damgalı olacak

TSE ve Diyanet İşleri Başkanlığı helal gıda sertifikası verilmesi konusunda çalışmalara başladı. İki firma ürünlerinin helal olduğunu tescilletti.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2011 Cuma 17:36
Artık gıdalarımız helal damgalı olacak
Gıdadan kozmetiğe, tekstil ürünlerinden medikal malzemelere kadar pek çok ürünün İslami usullere uygunluğu belgeleniyor. Yurtdışında, özellikle de Avrupa ve ABDde Müslümanlara yönelik ayrı bir piyasa segmenti yaratmak amacıyla gündeme getirilen helal gıda sertifikası artık Türkiyede de kullanımda olacak.

Zamanın haberine göre Türk Standartları Enstitüsü, iki firmaya helal gıda sertifikası verdi. Yirminin üzerinde şirketin de sertifika almak üzere başvuruda bulunduğu ve sürecin tamamlanmak üzere olduğu aktarıldı. Zaman, haberi Yıllardır sertifika almak için başka ülkelerin kapısında bekleyen Türk şirketlerinin 'helal gıda' rüyası gerçek oldu şeklinde duyurdu.

6 milyar dolarlık pazar
Helal gıda pazarının yaklaşık büyüklüğünün 632 milyar dolar olduğu iddia ediliyor. Bunun yaklaşık yüzde 1-2sinin belgelendirme maliyetlerinden oluştuğu, dolayısıyla belgelendirme piyasasının da yaklaşık 6 milyar dolar hacminde olduğu ifade ediliyor. TSEnin Diyanet İşleriyle işbirliği yaparak helal gıda sertifikası vermeye başlamasıyla Türkiyenin bu pazarın yaklaşık yüzde 10unu ele geçirebileceğini aktaran Zaman, Türkiyenin İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsüne üye 13 ülkeden birisi olduğunu hatırlattı.

Helal gıda sertifikası verilmesiyle birlikte Türkiyenin Kuzey Afrika, Malezya, Endonezya gibi ülkelere yaptığı ihracatın katlanmasının beklendiği belirtilirken, Aytaç ve Beypiliç adlı firmaların helal gıda sertifikalarını aldıkları bildirildi.

İstanbulda helal gıda fuarı
Helal gıda sektörünün İstanbulda CNR Expo Fuar Merkezinde bir araya geldiğinin aktarıldığı haberde, ziyaretçilerin helal gıda ve içeceklerden, helal kozmetiğe, İslami moda ve tekstilden, medikal ürünlere, temizlik ve hijyen malzemelerine kadar pek çok alanda helal ürünlerle tanışma fırsatı bulunduğu belirtildi.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) ve World Halal Council (WHC) desteğiyle gerçekleştirilen fuar, pazartesi gününe kadar sürecek.

(soL  Haber Merkezi)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık