Ana Sayfa Sağlık Artık, Reçeteye İlaç Sınırı Kalktı

Artık, Reçeteye İlaç Sınırı Kalktı

Reçete başına 4 ilaç uygulaması Danıştay tarafından kaldırıldı. Peki şimdi ne olacak?

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2011 Cumartesi 13:37
Artık, Reçeteye İlaç Sınırı Kalktı
Tam gün yasası ile ilgili verdiği kararla vatandaşı muayenehanelere tekrar mahkûm eden Danıştay, ilaç harcamaları konusunda da ilginç bir karara imza attı. Sgk'nın başlattığı ve gereksiz ilaç kullanımını önlemek için uygulanan reçete başına 4 ilaç uygulaması Danıştay tarafından kaldırıldı.


Hükümetle sağlık sektörü arasında son günlerde yaşanan tam gün yasasıyla ilgili Danıştay'ın verdiği karar tartışılırken, Danıştay yeri bir yürütme durdurma kararı daha aldı.


Türk Tabipler Birliği'nin başvurusuyla Sosyal Güvenlik Kurumu'nun gereksiz ilaç harcamalarını kontrol için "İstisnai durumlar hariç bir reçetede en fazla dört kalem ilaç yazılır ve her kalem ilaçtan bir kutunun bedeli ödenir. " hükmünün yürütmesi Danıştay tarafından durduruldu.
 


Tam gün yasası ile ilgili kararla vatandaşı muayenehanelere mahkûm eden Danıştay'ın bu uygulamasıyla doktorlar bir reçeteye istediği kadar ilaç yazabilecek.


Düzenleme daha şimdiden eczanelere yansıdı bile.


İstanbul Güngören'deki bir eczacı, iki gün önce Medula sistemine 5 ilaç girdiğinde '4 sınırlaması var' uyarısını görürken, şimdi girdiği ilaç sayısında hiçbir sınırlama ile karşılaşmadığını söyledi.


Sgk'nın ise bu karara itiraz etmesi beklenirken, yetkililer bu sistemle ilaç harcamalarının yıl içinde 15 milyar lirayı aşabileceğinin altını çiziyor.
(haberler.com)


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık