Ana Sayfa Urfa Haberleri Aşık Sefai Kitabı Yayınlandı

Aşık Sefai Kitabı Yayınlandı

Folklor Araştırmacısı S.Sabri Kürkçüoğlu ve Abuzer Akbıyık tarafından hazırlanan Kısaslı Aşık Sefaî kitabı yayınlandı.

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2011 Cumartesi 03:48
Aşık Sefai Kitabı Yayınlandı
10 yıllık bir çalışma ile hazırlanan Kısaslı Aşık Sefai (Mehmet Acet)’nin hayatı, sanatı, şiirleri ve deyişlerinin yer aldığı kitap, ŞURKAV Yayınlarının 35. si olarak yayınlandı.

Âşık Sefaî, Türkmen Alevi İnanışı içinde âşıklık geleneğinin sürdürüldüğü, Şanlıurfa’nın Kısas beldesinde yetişen ünlü yurtdışına taşmış bir ozandır..

“Urfalı Saz ve Söz Ustası Kısaslı Âşık Sefaî” isimli 384 sayfalık kitapta, Âşık Sefaî’nin 92 şiiri, 50 hoyrat ve manisi, derlediği 2 halk hikâyesi, 50 fotoğraf ve 60 notalı deyişi yer almaktadır.

Daha önce birçok kitabı yayınlanan Harran Üniversitesi Öğretim Görevlisi S. Sabri Kürkçüoğlu, Âşık Sefai’nin hem âşıklık geleneğini sürdüren, hem de Şanlıurfa makam geleneğini bilen ozanlardan biri olduğunu belirterek; ”Bilindiği gibi Kısas âşıkların harman olduğu bir beldemizdir. Biz de bu kitapta Kısas’ta yetişmiş Âşık Sefaî’yi tanıtmaya çalışarak, Âşık Sefaî’in hayatı, sanatı, şiirleri ve deyişlerini bir araya getirdik.” dedi.

Folkor Araştırmacısı Abuzer Akbıyık ise Âşık Sefaî’nin yurtiçi ve yurtdışında Şanlıurfa’yı başarılı bir şekilde temsil eden bir sanatçı olduğunu, onun daha iyi tanıtılması için bu kitabı hazırladıklarını belirterek; “Âşık Sefaî, sadece Urfa’nın değil, Türkiye’nin güçlü halk ozanlarından biridir. Bugüne kadar halk türküleri, hoyratları ve gazelleri ile tanınan Şanlıurfa, bu kitap sayesinde âşıklık geleneği ile de ön plana çıkacaktır. Böylece bu kitabın edebiyat ve müzik dünyamızı zenginleştireceğine, Kısas’ın ve Şanlıurfa’nın tanıtımına katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Gazeteci-Ressam Fikret OTYAM ise kitapla ilgili şunları söyledi: “Kısaslı Âşık Sefâî şiirleriyle/sazıyla/avazıyla da kutlanacak, bu toprakların bir evladı. Yürekten açıklıyorum, ‘Âşık Sefâî’yi Âşık Sefâî yapan her kula da böylesi nasip olmayan vefasıdır, hele şu zamanımızda... Ne mutlu Mehmet Acet’e, onunda iki ‘vefa’lısı var, bu değerli çalışmayı gün yüzüne çıkarmak için uğraş veren iki dostum Sabri Kürkçüoğlu ile Abuzer Akbıyık bu vefalılar, Şanlıurfa sevdalıları…”

Şanlıurfa kültürünü, deyiş ve semahları seven herkesin kütüphanesinde yer alması gereken kitap ŞURKAV Vakfı'ndan (
[email protected]) temin edilebilir.
ÂŞIK SEFAÎ KİMDİR

Sesi ve sazıyla ünlü bir ozan, şair ve kaynak kişidir.

Şanlıurfa Kısas Köyü’nde 1954 yılında doğdu. İlkokulu 1964 yılında Kısas Köyü İlkokulunda bitirdi. Daha sonra maddi imkânsızlıklar nedeniyle tahsil hayatına devam edemedi.  Asıl adı Mehmet Acet olup  “Âşık Sefaî” mahlası şiirler yazmaktadır. Bu mahlası Hacı Bektaş’i Veli’nin torunlarından olan Feyzullah Ulusoy kendisine vermiştir. Babasının adı Sefer, Annesinin adı Fatime’dir. 1980 yılında Fatma hanımla evlenen Sefai’nin Haydar, Arife, Barış adında 3 çocuğu vardır.

Ses ve saz kabiliyeti, Selbi Ahmet ve Muhammet Çavuş dedesinden kendisine mirastır.. Âşık Halit Aşan’dan bağlamayı öğrenmiştir. Kısas’ta yapılan Cemlerde usta-çırak geleneği içinde birçok ozandan istifade etmiştir. Şiir yazmakta ve deyiş bestelemektedir.

Sefâî diğer Kısaslı âşıklar gibi dini konularda kendisini yetiştirmeye çalışan, araştıran ve Bektaşiliği iyi bilen bir âşıktır. Sazında ve sözünde oldukça ustadır. Aşıklık geleneğinin yanında  Şanlıurfa makam geleneğini de bilir. Kendisinden derlenen deyişler TRT repertuarına alınmıştır. Şiirleri çeşitli dergi ve kitaplarda yayınlanmıştır.

Yurtiçinde ve Almanya, Hollanda, Irak gibi birçok ülkede yapılan festival ve diğer programlara ozan olarak katılmıştır. Çok sayıda ödül almıştır. Bu güne kadar yurtiçi ve yurtdışında 100 civarında televizyon programına konuk olmuştur. 1973 yılından beri her yıl Hacı Bektaş’i Veli anma törenlerine katılmaktadır.

1992 yılında ilk kasetini Şenol Plak’ta yapan sanatçının kasetinin adı “Bugün Aşkın Pazarı”dır. 1997 yılında ise ikinci kaseti, Anadolu Folklor Vakfı’nın yapımcılığında “Bugün Seyre Çıkmış  Hublar Sultanı” adıyla çıkmıştır.

Aşık Sefaî, Kültür Bakanlığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosunda ses sanatçısı olarak görev yapmaktadır.
(gapha)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık