Ana Sayfa Siyaset "Asıl çılgın proje Urfa'da"

"Asıl çılgın proje Urfa'da"

Haber Türk'te yayınlanan Seçim Otobüsü programı Şanlıurfa'daydı.

Giriş Tarihi: 8 Mayıs 2011 Pazar 17:17
Şanlıurfa’dan yayınlanan Gün Ortası programına katılan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, Şanlıurfa’nın çok önemli bir tarım şehri olduğuna dikkat çekerek; “ 2008’de yapılan GAP Eylem Planı bu hızda devam derse ancak 2030 yılında proje tamamlanmış olur. Bu proje bitirilince ülke ekonomisine çok önemli katma değer katacaktır. Hollanda tarımdan senede 95 milyar dolar elde ediyor, Türkiye 40 milyar dolar. Sadece Şanlıurfa’nın potansiyeli 50 milyar dolar. Topraklarımızı verimli kullanamıyoruz. Çiftçi kendi üretim desenini belirliyor. %25 oranında ekilmesi gereken pamuk, %90 oranında ekiliyor. Tarım sektöründeki makineleşme, işsizliği %15’lere getirdi. Tarımın canlanmasıyla, tarıma dayalı sanayi de gelişeceği için, bu işsizlik sorununu eritebiliriz” ifadelerini kullandı.


Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin ise Şanlıurfa’da 349 adet aday adayı olduğunu ve listelerin asılması ile birlikte seçim heyecanının yerini küskünlüğe bıraktığını vurguladı. Hükümetin çalışmalarını beğendiğini söyleyen Ertekin, önceliklerinin Mersin-Habur hattına yapılacak olan hızlı tren hattı olduğunu söyledi. İstihdamda tarımın önemli rol oynadığını belirten Ertekin, sulama projesi GAP ve ürün sevkiyatını kolaylaştıracak hızlı tren hattı gerçekleştirildiği takdirde Şanlıurfa’nın bölgeyi doyuracak bir il haline geleceğini söyledi.


Programın bir diğer konuğu Ömer Kapaklı ise AKP’nin yine iddialı olduğunu ancak BDP destekli 2 bağımsız dışında, 4 tane daha kuvvetli bağımsız aday olduğunu belirterek; ”Bağımsızlar olmasa milletvekili dağılımını tahmin edebilirdik. Bu seçim AKP için çantada keklik değil, bunu bildikleri için çok tempolu bir çalışma sürdürüyorlar. Yinede sonuçlar büyük sürprizlere açık” ifadelerini kullandı. GAP’ı makul ve ayakları yere basan bir proje olarak nitelendiren Kapaklı; “Eğer bitirilirse asıl çılgın proje GAP’tır. Ortadoğu’yu besleyecek bir potansiyel yaratır” dedi ve Şanlıurfa belediyesinin, büyükşehir statüsüne geçip, daha geniş ödenek alması gerektiğini söyledi.
Programda mikrofon uzatılan bir vatandaş Şanlıurfa’ya engelliler okulu yapılmasını istedi ve 8000 aileyi ilgilendiren bu okulun illerinde bulunması nedeniyle çevre illere gitmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

 ( http://www.tvhaber.com.tr/haber/95/asil-cilgin-proje-urfada.html )
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Faruk Çelik: Kaygı Duyuyoruz

Bakan Faruk Çelik: Kaygı Duyuyoruz

Kurumsal

İçerikYukarı Çık