Ana Sayfa Siyaset Asıl Hakaret Karadeniz Halkına Yapılmıştır

Asıl Hakaret Karadeniz Halkına Yapılmıştır

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan BDPGenel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Sinop'taBDP'li milletvekillerinin saldırıya uğramasıyla ilgili, kentin CHP'li Belediye Başkanı Baki Ergül'ü suçladı.

Giriş Tarihi: 19 Şubat 2013 Salı 15:19
Asıl Hakaret Karadeniz Halkına Yapılmıştır

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Sinop'ta BDP'li milletvekillerinin saldırıya uğramasıyla ilgili, kentin CHP'li Belediye Başkanı Baki Ergül'ü suçladı. "Sinop'un CHP'li başkanı kışkıştırcı beyanlarda bulunmuştur" diyen Kışanak, "CHP'nin başkanından da herkes istediği yerde istediği prgramı uygulayabilir uyarısı gelmemiştir.CHP'den hala böyle bir ses çıkmamıştır. Bu manidar bir durumdur" dedi.

BDP milletvekillerinin Sinop'ta tepkiyle karşılanmalarına değinen Kışanak, "Belli merkezler tarafından yönetilen küçük grup tarafından sanki halk barışa karşı gibi ortam yaratılmıştır. Linç girişimidir. Asıl hakaret Karadeniz halkına yapılmıştır. Biz biliyoruz ki Karadeniz halkı barış isteyen halktır. Biz bu konuda Karadeniz halkından da yüksek sesle bu görüşü dillendirmelerini duymak istiyoruz" diye konuştu.

Ülkede halen 'Ana dil bölücülüktür' diyen zihniyetin olduğunu belirten Kışanak, "Ana dille bölünme korkusunu yan yana getiren bir anlayış var. Dünyada yaklaşık yedi bin ana dil var. Sadece 195 devlet var. Demek ki dil ve devlet arasında bağlantı yoktur. Bu ülkeyi yıllarca bölünme korkusuyla yönettiniz bundan sonra yönetemezsiniz. Kılıçdaroğlu, 'Ana dilde eğitim böler' diye bir kaç önce bu cümleyi sarfetmiştir. Üstelik kendi dili olan Zazaca kaybolmaya yüz tutumuş bir dilken bunu söylemiştir. Ana dil kimliğimizdir, ana dil onurumuzdur. Kimse bizi onurumuzdan vazgeçirmeye çalışmasın" dedi.

BDP MİLLETVEKİLLERİNİN KARADENİZ PROGRAMI

BDP Milletvekillerinin Karadeniz programını değerlendiren Kışanak, şunları söyledi: "İmralı sürecinde toplumsal barışı tesis edebilmek için bir Karadeniz programı organize edildi. Çözüm için müzakere barış için eşitlik sloganı ile çıktıkları programda ilk durak Çorum'du. Orada çok güzel karşılandılar. Ne yazık ki 2. durak olan Sinop'tu. Arkadaşlarımız öncesinde yapılan kışkırtmalarla provakatif durumun içinde kaldılar. Bu program 1 aydır tartışılan program. İçişleri Bakanı'na bu program konusunda bilgi verilmiştir. Yine bu gezi kapsamındaki illerin milletvekilleri ile görüşülmüştür" diye konuştu.

"CHP'Lİ BAŞKAN KIŞKIRTTI"

"Sinop'un CHP'li başkanı kışkıştırcı beyanlarda bulunmuştur" diyen Kışanak, şunları söyledi: "CHP'nin başkanından da herkes istediği yerde istediği prgramı uygulayabilir uyarısı gelmemiştir. CHP'den hala böyle bir ses çıkmamıştır. Bu manidar bir durumdur. Demokratik siyaseti sadece bu kadarını bile savunmuyorsanız size sosyal demokrat denilemez. Yine İçişleri Bakanlığı'na program verildiği haldeSinop Valisi'nin kentte bulunmadığı gerekçesi ile güvenlik aksatılmıştır. O gün valinin kentte bulunmaması sorumluluktan kaçma yaklaşımıdır. Kimse sorumluluğundan kaçamaz. Bu ülkede böyle valilik yapamazsınız. Gün boyunca İçişleri Bakanlığı nezlininde görüşmelerimiz devam etti. Bu konuda görüşmeden kaçmayan cümleler duyduk ancak Sinop'ta gereği yapılmamıştı" dedi.

"KARADENİZ HALKI BARIŞ İSTEYEN HALKTIR"

Lise öğrencisi bir grubun başlattığı ve akşamına kadar büyüyen gruba göz yumulduğunu belirten Kışanak , "Belli merkezler tarafından yönetilen küçük grup tarafından sanki halk barışa karşı gibi ortam yaratılmıştır. Linç girişimidir. Asıl hakaret Karadeniz halkına yapılmıştır. Biz biliyoruz ki Karadeniz halkı barış isteyen halktır. Biz bu konuda Karadeniz halkından da yüksek sesle bu görüşü dillendirmelerini duymak istiyoruz. Bu ülkede gerçek anlamda barış böyle temin edilebilir. Hükümet de İçişleri Bakanlığı da içine düştükleri eksiklik bir yana bundan sonra gelişebilecek provokatif eylemleri önlemek istiyorlarsa Sinop'taki olayları gözlerinin önüne koysunlar. Oradan o topluluktan Ogün Samast'lar da çıkabilir. Provakasyonları önlemeyen bu tür olayların arkasında kimler var bunları ortaya çıkarmayan iktidar önüne engel çıkartabilir" diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Yavuz: 11 Nisan Projesinde Basiretsizlik Sergilendi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık