Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Siyaset Aşiret reisi gitti, dostum Barzani geldi!

Aşiret reisi gitti, dostum Barzani geldi!

Başbakan olarak Irak Kürdistanı'nı ziyaret eden ilk Türk lider olan Tayyip Erdoğan, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani için sıcak ifadeler kullandı.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2011 Çarşamba 22:35
Aşiret reisi gitti, dostum Barzani geldi!
Başbakan olarak Irak Kürdistanı'nı ziyaret eden ilk Türk lider olan Tayyip Erdoğan, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani için sıcak ifadeler kullandı. Başbakan, yıllarca Türk basınında "aşiret lideri" gibi ifadelerle anılan Barzani için, "Değerli dostum, Başkan Barzani" ifadesini kullandı. Barzani de, Erdoğan'ın ziyaretinin hemen öncesinde Türkiye bir jest yaptı ve Kerkük İl Meclisi'nin başkanlığına ilk kez bir Türkmen seçildi. Erdoğan, "Güçlü bir Türkiye güçlü bir Irak'tır. Güçlü bir Irak güçlü bir Türkiye'dir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ''ANA'' ile saat 17.20'de Erbil'e geldi. 

460.jpg

Erdoğan'ı, Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı MesutBarzani, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetimin Başbakanı Berham Salih, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, bakanlar ve diğer yetkililer uçağın merdiveninde karşıladı. Erdoğan ile Barzani tokalaştı. 

27050

Başbakan Erdoğan'a, kızı Sümeyye Erdoğan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız eşlik etti. 

27051

Erdoğan'ı Erbil'de yerel kıyafetler giymiş bir erkek ve bir kız çocuk ile bir grup öğrenci, ellerinde Türk, Irak ve bölgesel yönetime ait bayraklarla karşıladı ve Başbakan Erdoğan'a çiçek verdi. Erdoğan, öğrencilere''Nasılsızın, iyi misiniz'' diyerek hatırlarını sordu. 

4601.jpg

Başbakan Erdoğan'ın Erbil'e gelmesi dolayısıyla güzergahlar Türk ve Irak bayrakları ile Irak bölgesel yönetimini temsil eden Kürdistan bayraklarının direklere asıldığı görüldü. 

27037

Erdoğan, Erbil Uluslararası Havalimanı'nın resmi açılışında yaptığı konuşmada Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani için sıcak ifadeler kullandı. Başbakan, yıllarca Türk basınında "aşiret lideri" gibi ifadelerle anılan Barzani için, "Değerli dostum, Başkan Barzani" ifadesini kullandı. Barzani de, Erdoğan'ın ziyaretinin hemen öncesinde Türkiye bir jest yaptı ve Kerkük İl Meclisi'nin başkanlığına ilk kez bir Türkmen seçildi. Erdoğan, "Güçlü bir Türkiye güçlü bir Irak'tır. Güçlü bir Irak güçlü bir Türkiye'dir" dedi.


(ilkehaber)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Bakanlar Fakıbaba ve Eroğlu Şanlıurfa'da

Bakanlar Fakıbaba ve Eroğlu Şanlıurfa'da

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık