Ana Sayfa Spor Atçılıkta alt yapı güçlendirilecek

Atçılıkta alt yapı güçlendirilecek

At yarışları içi gece ek sefer başlatıldı.

Giriş Tarihi: 13 Ocak 2015 Salı 12:25
Atçılıkta alt yapı güçlendirilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ışıklandırılması yapılan Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Şanlıurfa Hipodromu'nun gece yarışları açılış törenine katıldı.

Açılış konuşmasında Şanlıurfa’da atçılık sektörünün potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi için son 10 yılda 26 trilyon lira yatırım yaptıklarını anlatan Bakan Eker, Şanlıurfa'nın Türkiye'de en fazla yarış atı yetiştiren kent olduğunu belirterek, "Artık Şanlıurfa Hipodromu'nda gece aydınlatılması sayesinde yılın 12 ayında yarışlar devam edecektir. Biz atçılığa son 12 yıl içerisinde önemli yatırımlar yaptık. Dünyada birçok ülkede bu sektör yerinde sayıyor. Biz atçılık sektörüne daha fazla kaynak ayırıp daha çok yatırım yapıyoruz. dedi.

Bakan Eker, Şanlıurfa’da Atçılık Alanında Altyapıyı Güçlendireceğiz

Türkiye’de yaklaşık 30 bin civarında yarış atı olduğunu ve bunların içerisinde Arap atlarının en önemli merkezi olan Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi'ne gerekli alt yapı hizmetlerinin yapılacağını anlatan Bakan Eker, "Biz atçılık sektörünün hem yeni hipodromlarla, hem haralar ile hem de yeni at hastaneleriyle yeni pistler ve aydınlatmalarla altyapısını güçlendiriyoruz. Atçılık sporunu sadece Türkiye'de belirli bir kesimdeki insanın,
belirli gelir düzeyindeki insanların sporu olmaktan çıkarıp, her gelir düzeyindeki insanın bunu yapabilmesine imkan tanıyacak düzenlemeleri de hayata geçiriyoruz. Bu bölgenin gelişmesi için daha çok soylu atların yetiştirilmesi için böyle imkanlar tanımaya başladık.

Özellikle engelli çocukların ve zihinsel engellilerin tedavilerine yönelik içerisinde atların bulunduğu özel merkezler kurduk" şeklinde konuştu.

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdar Adalı ise atçılık sektöründe Türkiye'yi dünyada örnek bir noktaya taşıyabilmenin gururunu kaydederek, atçılığın ülkeye önemli ölçüde ekonomik katkı sağladığını dile getird.

Büyükşehir Belediyesi, Gece Yarışları için Ek Sefer Başlattı

Öte yandan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından TJK Şanlıurfa Hipodromuna gece koşuları için

Pazartesi ve Perşembe günleri 16.00-21.00 saatleri arasında ek seferler başlatarak yarış severlerin hizmetine

sunmuştur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık