Ana Sayfa Urfa Haberleri ATIK SU MERKEZİNDE SOMUT BİR ADIM BEKLENİYOR

ATIK SU MERKEZİNDE SOMUT BİR ADIM BEKLENİYOR

Şanlıurfa Merkezde Olmamasına Rağmen İlçesi Siverek, Organize Sanayi Bölgesi Ve Harran Üniversitesinde Atık Su Merkezi Bulunuyor. Çevre Ve Şehircilik Bakanı Müsteşarı Mustafa Öztürk’ün Şanlıurfa Ziyaretinde De Gündeme Gelen Konu Hakkında Şanlıurfa Somut Bir Adım Bekliyor.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2014 Perşembe 05:15
ATIK SU MERKEZİNDE SOMUT BİR ADIM BEKLENİYOR

Atık su merkezi, Şanlıurfa merkezde olmamasına rağmen, Şanlıurfa’nın  ilçesi siverek’te, organize sanayi bölgesinde ve Harran üniversitesi osmanbey kampüsünde bulunuyor.

Öyleki Siverek’te yapılan atık su merkezi büyükşehir belediyesinin 2014 kasım ayında çıkardığı yayın organı konumundaki Şanlıurfa bülteni adlı kitapçığında dahi yer alıyor. Başkan Celalattin güvenç’inde açıklamalarının yer aldığı bültende tesisin ipa programı kapsamında çevresel ve operasyonel anlaşma gereği Avrupa birliğine adaptasyon hibe programı ile inşa edildiği belirtiliyor. Başkan güvenç, tesis için 33 milyon 200 bin euronun harcandığını söylüyor.

Bu tesisin bir diğeri ise Şanlıurfa organize sanayi bölgesinde bulunuyor. Ab mali yardımı  2006 yılı programı kapsamında şehirde organize sanayi bölgesi kurulması ve alt yapının sağlanması için 21 milyon avro hibe alınmış, bu parayla hem sanayi bölgesinin kurulması hem de atık su merkezinin yapılaması sağlanmıştır.

Tesislerin sonuncusu ise Harran üniversitesi osmanbey kampüsünde bulunuyor. Nispeten diğerlerine göre daha küçük olan bu tesis, üniversitenin atık suyunu dönüştürmeyi planlıyor.

Hali hazırda olmayan Şanlıurfa atık su merkezinin ise belediyenin sitesine göre inşaatına 2013 yılında başlanması gerektiği yazıyor. Yaklaşık 38.5 milyon euroya mal olacak tesis için çevre ve şehircilik bakanlığı müsteşarı Mustafa Öztürk, Şanlıurfa ziyaretinde değinmiş ve konuyla ilgili sürecin hızlandırılacağını söylemişti.

Dolayısıyla her ay su faturalarına yansıyan ve atık su bedeli olarak vatandaştan alınan yalnız olmayan merkez konusunda  gözler şu günlerde çevre ve şehircilik bakanlığı ve Şanlıurfa belediyesine çevrilmiş durumda.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık