Ana Sayfa Teknoloji Atıksu Arıtma Örnek proje oldu

Atıksu Arıtma Örnek proje oldu

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesinde bulunan Atıksu Arıtma Tesisi örnek proje olarak ilgililerin dikkatini çekiyor.

Giriş Tarihi: 26 Nisan 2011 Salı 13:01
Atıksu Arıtma Örnek proje oldu
Harran Üniversitesi ve Devlet Planlama Teşkilatının  (DPT) ortaklaşa yürüttüğü proje çerçevesinde,  Osmanbey Yerleşkesi’nde 25 bin metrekarelik alan üzerinde yaklaşık bir milyon 250 bin TL’ye mal olan atıksu arıtma tesisi, 5 farklı arıtma ünitesinin olması sebebiyle Türkiye’de ve dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

11 Haziran 2009 tarihinde Osmanbey Yerleşkesi’nde yapımı tamamlanan Atıksu Arıtma ve Araştırma Merkezi şimdi bir yandan üniversitenin Osmanbey yerleşkesi atık sularını arıtırken bir yandanda öğrencilerin bu alanda ARGE çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.Sık, sık. Birçok il ve ilçe belediye başkanları ve teknik ekipler tarafından incelenen atıksu arıtma tesisi il ve ilçelere tesis edilme yönüyle de örnek alınmakta.

Proje yürütücü Doç. Dr. Sinan Uyanık, Atıksu Arıtma ve Araştırma Merkezi hakkında verdiği bilgide; Osmanbey yerleşkesine klasik ve modern usulde 5 farklı arıtma yöntemini içeren bir entegre arıtma tesisi kurulduğunu belirterek,  bu proje ile kampusun atık suyunu arıtma, öğrencilere pratik yapacağı imkan olanağı sunmak, bir ARGE sahası oluşturmak, bölgedeki yerel yöneticilere sistemin çalışmasını ve nasıl yapıldığını yerinde göstermek amacıyla 4 farklı amaç hedeflediklerini söyledi.

Üniversiteler çevreci olmalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu yaptığı açıklamada;  “Son yıllarda kurulan üniversiteler, yerleşkelerini genellikle şehir merkezlerinin dışında oluşturmaktadır. Şehir merkezlerine yakın üniversite yerleşkeleri atık sularını şehir kanalizasyonuna verebilirken yerleşim alanları dışında bulunan yerleşkeler, arıtma tesisleri eksiklikleri nedeniyle atık sularını arıtmadan doğal alıcı ortamlara vermek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle, çevre korumada en hassas olması gereken kurumlar olan üniversiteler, çevreye zarar verebilmektedir. Üniversite yerleşkeleri estetik ve teknolojik açıdan bulundukları bölgelere ışık tutmalı ve çevre korumada hassas olduğunu göstermelidir.”dedi.

Bu proje Ülke için bir kazançtır.

Rektör Mutlu: Tesisin ülke ve bölgemiz için bir kazanç olduğunu, yerel yöneticilerin projeyi illerine taşıma noktasında örnek aldıklarını sözlerine ekledi.

Son bir ek ünite ile içiler ama…

Dr. Mutlu açıklamasında: Beş üniteden meydana gelen bu projeye yapılacak ek bir ünite ile bu suyun içile bilir bir temizliğe erişeceğini fakat su cenneti ülkemizde buna gerek olmadığını yanı sıra bunun dinende hoş karşılanılmadığını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık