Ana Sayfa Dünya Atina Teslim Oldu!

Atina Teslim Oldu!

'İflas mı tasarruf mu?' sorusuna 28 milyar Euro'luk cevap

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2011 Çarşamba 21:12
Atina Teslim Oldu!
Yunanistan'da, hükümetin Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) troykasıyla varılan paket anlaşma çerçevesinde hazırladığı beş yıllık orta vadeli bütçe planı bugün parlamentoda yapılan oylamada onaylandı. Yunanistan parlamentosu, 5 yıllık 28.4 milyar Euro tutarındaki tasarruf paketiyle ilgili yasa tasarısını kabul etti.

Parlamentodan geçen paket, Yunanistan'ın 110 milyar Euro'luk IMF-AB yardımının beşinci dilimi olan 12 milyar Euro'yu alabilmesi için uluslararası kuruluşlar tarafından ön şart olarak ileri sürülüyordu. Yunanistan'ın iflastan kurtulması ve vadesi gelmiş borçlarını ödemesi için bu dilimi temmuz ayı ortasına kadar alması gerekiyor.

Yunanistan'da hükümetin getirmeye çalıştığı yeni tasarruf önlemleri günlerdir protesto gösterilerine ve grevlere neden oluyor.

Paketin kabulü ardından gösterge tahvilin faizi yüzde 9.15'e indi. Önlem paketi 138'e karşı 155 oyla kabul edildi.

Ayrıca 10 yıllık Yunan tahvilinin getirisi yüzde 16.35'e geriledi.

155 EVET
Yunanistan'ın 300 sandalyeli Parlamentosu'nun, oy kullanan 298 üyesinden 155'i yeni plana ''evet'' derken, 138 milletvekili ise ''hayır'' dedi. 5 milletvekili de çekimser oy kullandı.

İktidardaki PASOK'tan bir milletvekilinin ''hayır'' oyu kullandığı oylamada bir milletvekili de oylamaya katılmadı.

Geçen hafta Brüksel'de toplanan AB liderleri, Yunanistan'ı kurtarmak için geçen yıl hazırlanan 110 milyar Euroluk AB-IMF ortak paketinin 12 milyar Euroluk 5'inci kredi diliminin serbest bırakılması ve ikinci kurtarma paketinin onaylanması için 50 milyar Euroluk özelleştirme programı ve 28 milyar Euroluk kemer sıkma önlemlerinin parlamentodan geçmesini şart koşmuştu.

Bu arada, son 36 gündür başkent Atina'nın Yunan Parlamentosu'nun da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan, kendilerini ''Bıkkınlar'' olarak tanımlayan gruplar, bugün de oylama süresince bu eylemlerini sürdürdüler.

Parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'nda meclis girişindeki polis barikatını aşmak isteyen gruplar ile güvenlik birimleri arasında zaman zaman arbede çıktı.

Yollara çelik çit yerleştiren polis, göstericileri cop ve göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalışırken, bazı göstericilerin yaralandığı, başkentte olaylar sırasında özellikle merkezde bulunan dükkan ile otellerde ciddi maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.(habertürk)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bu gün, Dünya İnsan Hakları Günü

Bu gün, Dünya İnsan Hakları Günü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star