Ana Sayfa Urfa Haberleri “ATIŞLAR AKÇAKALE İLÇEMİZİ HEDEF ALMAMAKTADIR”

“ATIŞLAR AKÇAKALE İLÇEMİZİ HEDEF ALMAMAKTADIR”

Şanlıurfa Valisi Güvenç: "(Suriye'den ateşlenen top mermisi) Açıklıkla söylüyorum, buradaki atışlar Akçakale ilçemizi hedef almamaktadır."

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2012 Cuma 19:33
“ATIŞLAR AKÇAKALE İLÇEMİZİ HEDEF ALMAMAKTADIR”

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde çıkan çatışmada ateşlenen top mermisinin Akçakale ilçesindeki bir mahalleye düşmesine ilişkin, ''Açıklıkla söylüyorum, buradaki atışlar Akçakale ilçemizi hedef almamaktadır'' dedi.


Gazetecilerin Suriye sınırında yaşanan olaylarla ilgili sorularını cevaplayan Güvenç, Suriye'nin sınır komşusu Akçakale ilçesinin Tel Abyad ilçesine çok yakın mesafede bulunduğunu, arada sadece demiryolu olduğunu söyledi.


Yerleşim yerlerinin birbirlerine sıfır noktada bulunduğuna dikkati çeken Güvenç, şöyle devam etti:


''Şimdi Esed güçleri Tel Abyad'ı, yani Akçakale Sınır Kapısı'nı kaybetti. Kapı, muhaliflerin eline geçti. Sınırdan 13 kilometre derinlikteki Esed güçleri daha yakına gelmemek kaydıyla Tel Abyad'a havan ve tank mermisi atmakta. Bu mermiler zaman zaman sekerek sınır bölgesinde bizim tarafımıza düşmektedir. Açıklıkla söylüyorum, buradaki atışlar Akçakale ilçemizi hedef almamaktadır. Böyle bir şey düşünmüyoruz. Bunlar tamamıyla Tel Abyad'ı hedef alan mermiler ancak çok yakın olmamız dolayısıyla zaman zaman Akçakale tarafına düşmektedir.


Sizlerin haberlerde geçtiği gibi 14.00 sularında olmuş ve bir tanesi de ilk defa Hükümet Konağı'nın arkasındaki sokağa düşmüştür. Çok şükür, can kaybımız yok, bir vatandaşımız da hafif yaralı, iki binamızda da hafif hasar var.''

-Bölgede durum sakin-

Vali Celalettin Güvenç, konuyla ilgili hükümetin bilgilendirildiğini, askeri birliklerin de Suriye tarafına gerekli uyarıları yaptığını söyledi.


Bölgede durumun sakin olduğunu, konuyu dikkatle takip ettiklerini anlatan Güvenç, ''Altını tekrar çizerek söylüyorum, bizi hedef alarak yapılan atışlar olarak düşünmüyoruz bunu'' diye konuştu.


Akçakale ilçesinde eğitime ara verilmesiyle ilgili soru üzerine Güvenç, ''Biz okullarda, sıfır noktasındaki evlerde tedbir almıştık. Gerekli tedbirleri aldık, almaya devam edeceğiz. Çocukların okula gitmesiyle ilgili planlamamızı yapacağız'' şeklinde konuştu.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık