Ana Sayfa Güncel ATSO Kariyer Günleri Sona Erdi

ATSO Kariyer Günleri Sona Erdi

AB ve T.C. Hükümeti tarafından finanse edilen, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahibi, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin ortağı olduğu“Hatay’da Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi Projesi”nin Kariyer Günü gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2011 Cuma 09:46
ATSO Kariyer Günleri Sona Erdi
GAPHA)-Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören etkinliğe ATSO Genel Sekreteri Serdar Yılmaz Saraç, MKÜ Öğretim Elemanları Doç. Dr. Yakup Bulut, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Altay, Öğr. Gör. Rıfat Öztürk, Öğr. Gör. Mustafa Göktürk, Eğitim koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Adnan Özyılmaz, eğitmenler ve kursiyerler katılım gösterdi.
Güneyler Grup Adına Mehmet Güney, Hatboru Ltd. Şti. İnsan Kaynakları Müdürü Zülal Oğuz, Defne Hastanesi İnsan Kaynakları Müdürü Elif Rüstemoğlu, Progen Tohum A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Aslı Kuseyri ve Cansukapı Ltd.Şti.  adına Halit Yağcıoğlu konuşmacı olarak katıldı.
Açılış konuşmasını yapan ATSO Genel Sekreter Serdar Yılmaz Saraç, bu etkinlik ile kentin önde gelen firma temsilcileri ve sıkı bir eğitim dönemi geçiren Proje Kursiyerlerinibuluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.
Saraç: “Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın sahibi, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin Proje Ortağı olduğu, Hatay’da Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi Projemizde 8 ay süren İngilizce ve Mesleki eğitimlerinin ardından 48 Bilgisayarlı Ön Muhasebe, 22 Üst Düzey Yönetici Asistanı ve 23 Satış ve Pazarlama Uzmanı olarak toplamda 93 kursiyerimiz katılım belgesi almaya hak kazanmıştır. Proje yürütülürken işe giren 7 Kursiyerimiz olmuştur.Kadın istihdamının desteklenmesi hibe programı çerçevesinde Odamızın hazırlamış olduğu “Hatay’da Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi” Projesi’nde eğitimlere katılan Kursiyerlerimiz çalıştılar, kendilerini geliştirdiler, eğitimler sonunda çeşitli firma ve mali müşavirlik bürolarında staj yaptılar. İş hayatına girmeye hazırlar. Temennim öğrendiklerini en iyi şekilde kullanmaları ve kendilerini sürekli geliştirmeleridir.” dedi.Saraç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2008-2009 yıllarında Aktif İstihdam Tedbirleri başlığı altında iki Proje yürütüp Hatay’a Dış Ticaret Elemanı, Yönetici Asistanı, Pazarlama Uzmanı, Ön Büro Elemanı, Mutfak Elemanı, Kat Hizmetleri ve Servis Bar Elemanları yetiştirdiklerini söyledi.
2010-2011 döneminde de Hatay’da Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi ve Yöresel Mutfak Sanatları Merkezi Projelerini yürütmekte olduklarınıifade eden Saraç, “Bize destek veren ve insan kaynakları yönetimi konusunda bilgilendirme yapacak olan firma temsilcilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Kariyer Günleri etkinliği sayesinde Kursiyerler, İşletme temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunma, daha etkin iletişim kurma, karşılıklı beklenti ve sorunları dile getirme olanaklarını bulacaklardır.Başta İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programlarına katılımı elzem gören ve destek veren Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hikmet ÇİNÇİN’e, Proje Ortağımız Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Sayın Salih GÜDER’e, Projemiz kapsamında eğitim veren Öğretim Görevlilerine, İşkur Hatay İl Müdürlüğü’ne, Kursiyerlerimiz ve Proje Ekibimize emekleri ve destekleri için teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.
ATSO Genel Sekreteri Serdar Y. Saraç’ın ardından söz alan Eğitim Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Adnan Özyılmaz, tamamı kadın kursiyerlerden oluşan ve pozitif ayrımcılık yapılarak, bayanların aktif iş hayatına hazırlamayı amaç edinen bu proje ile Hatay’daki insan sermayesini geliştirdiklerini söyledi.
Yetiştirdikleri kursiyerlerin Hatay’daki işletmelerde istihdam olması ile bu işletmelerin verimliliğinin artmasının yanı sıra kadınların da çalışma hayatına daha donanımlı bir şekilde hazırlanmış olacaklarını vurgulayan Özyılmaz: “Bizlerin ümidi, katılımcı kursiyer bayanların tamamının bir kariyer sahibi olmasıdır. Kariyerle, sadece bir iş sahibi olmasını değil, çalışma hayatının içerisinde statü bakımından üst makamlara zaman içerisinde terfi etmeyi ifade ediyoruz. Ama unutulmaması gereken konu bu eğitim projesinin bizler ve katılımcı kursiyerler için her şeyin bir başlangıcının olduğudur. Artık ‘Hatay Boyu Öğrenme’ herkes için kaçınılmaz bir gerçek olmuştur. Kursiyerlerimize bu vesileyle daha donanımlı ve daha rekabetçi olmalarını tavsiye ederek, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Güneyler Grup adına bir konuşma yapan Mehmet Güney, “Neden çalışmalıyız” sorusu ile ekonomik özgürlüğün yaşam standartlarına ve sosyal yaşantıya olan etkisine vurgu yaptığı konuşmasında, başarıya giden yolda ilk yapılması gerekenin bir hedef belirleyerek, bu yolda azimle çalışmak olduğunu söyledi.
Başarıya giden yolda inatçı ve disiplinli olmak gerektiğini, ilgilenilen yolda sektör analizi yapmak gerektiğini, iyi bir araştırmacı olmak gerektiğini ve işini severek yapmanın önemine değinen Güney, işverenler açısından en önemli özelliğin güler yüz olduğuna da dikkat çekti. Güney, başarıya giden yolda yapılan hataların başında istikrarsızlık, sabırsızlık, hırslı olmamak, çok konuşmak ve bir sorunun çözümü olmak yerine sorunun bir parçası olmak olduğu söyledi.
Bu projeyi bitirerek çalışma hayatına atılan kursiyerlere, kendini yaşamın her alanında geliştirmiş, özgüveni yüksek, samimi, istikrarlı ve güler yüzlü olmaları gerektiğini telkin ederek, kendilerine başarılar diledi.
Hatboru Ltd. Şti.nin organizasyon yapısı, önemsediği değerler, çalışan portföyü ve şirketin faaliyet alanları hakkında bir sunum eşliğinde bilgi veren Hatboru Ltd. Şti. İnsan Kaynakları Müdürü Zülal Oğuz, kurum olarak eleman alımı yaparken eleştiriye açık, doğruyu yapmayı amaç edinen, sonuç odaklı ve kendini doğru ifade edebilen kişilerle çalışmaya özen gösterdiklerini söyleyerek, kursiyerlere kendilerini geliştirmeleri konusunda uyardı.
Progen Tohum A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Aslı Kuseyri de bir sunum yaparak, kurum hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, eleman portföyleri ve aradıkları özellikleri örnek göstererek, kursiyerlere iş başvurusu yapmaları esnasında dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgiler verdi.  
Defne Hastanesi İnsan Kaynakları Müdürü Elif Rüstemoğlu ve Cansu Kapı Ltd.Şti. adına Halit Yağcıoğlu da birer konuşma yaptıktan sonra, Hatay’da Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi Projesi’ni tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi. Sertifika törenini ardından da düzenlenen kokteyle geçildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star