Ana Sayfa Ekonomi AVM otoparkında 'üç saat' uyarısı

AVM otoparkında 'üç saat' uyarısı

Danıştay'ın kararı gereği alışveriş merkezlerinde (AVM) üç saate kadar otopark kullanımında ücret alınamayacağını belirten Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, "Ücret istenen AVM ziyaretçisi zabıtaya haber verirse 1000 lira cezası var" dedi.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2012 Salı 16:43
AVM otoparkında 'üç saat' uyarısı
Alışveriş merkezlerindeki (AVM) otopark ücretleri bir süre öncede yargıya taşınmıştı.

Tüketiciler Birliği, AVM otoparklarında 0-3 saat kalan araçlardan para. alınmaması için İstanbul 2. İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Mahkeme otoparkların ücretli olabileceğine karar vermişti. Karar Danıştay'a taşınmıştı. Otoparkların bina ihtiyaçlarından olduğunu bildiren Danıştay, Ocak ayında, AVM'lerin otoparklarını kullananlardan ilk üç saat ücret talep edemeyeceğine karar verdi.

Birçok AVM'de kararın uygulanmadığını tespit ettiklerini söyleyen Kaya, "Karar dikkate alınmadı. İş tüketiciye düşüyor. AVM'de üç saate kadar kalan kişi, ücret talep edüdiğinde zabıta çağırmalı. Zabıtalar ücret alan AVM'ye 1000 TL ceza kesiyor. Bir AVM'nin otoparkına günde 1000 araç girse. Her bir araçtan 5 lira alınsa günde 5 bin lira, ayda 150 bin lira yapıyor. Burada işletme açısından ciddi bir kazanç var" dedi.

Konuyla ilgili araştırma yaptıklarını söyleyen Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hakan Kodal, "AVM'de yer sorunu yaşamak istemeyen tüketiciler ücret alınması yönünde karar verdi. Çünkü AVM'ye gelmeyen kişiler de aracını bırakıyor. Bu durum yer sorununa yol açıyor. Ancak yine de sorunun çözümü konusunda İstanbul Belediyesi ile alışma yapıyoruz. Otoparklar AVM yatırımcısı için para kazanma yeri değil" dedi.


(
retailturkiye.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Giovane G. Şanlıurfa'da şubesini açtı

Giovane G. Şanlıurfa'da şubesini açtı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık