Ana Sayfa Dünya Avrupa Birliği Fonunu en iyi onlar kullanıyor

Avrupa Birliği Fonunu en iyi onlar kullanıyor

Giriş Tarihi: 13 Ocak 2015 Salı 05:36
Avrupa Birliği Fonunu en iyi onlar kullanıyor

Avrupa Birliği’nin fonlarını en iyi değerlendiren, kurumu adına pozitife dönüştürenleri ödüllendiren Avrupa Birliği Bakanlığı, Gaziantep’te sertifika ve çalıştay töreni yaptı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi AB Masa’nın da sertifika aldığı ödül töreni Tuğcan Otel’de gerçekleşti. Gaziantep’te AB fonlarını en iyi kullanan 23 kurum ve kuruluşlara sertifikaları verildi.

Törende açıklamalarda bulunan Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, AB’nin yerel çalışmalarının o ilin kapasitesinin artmasında önemli olduğunu söyledi.

Gaziantep’in AB hibe ve fonlarını kullanmada Türkiye genelinde 5’ci il olduğunu ifade eden Çakıroğlu, bu sıralamanın sevindirici olduğunu belirtti. Çakıroğlu, “Ortaya konulan her bir proje kentimiz için önem arz ediyor. Bu projelerin hayata geçirilmesinde AB Proje Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni katkılarından dolayı kutluyorum.” dedi.

AB Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Cengil ise, iki yıldan bu yana yerel yönetimlerle AB fonlarında çalışmalar yaptıklarını belirterek, valilik, kaymakamlık, belediyeler ve sanayi odalarının basın bürolarına seminerler ile bilgiler verdiklerini ifade etti.

AB porjelerinde iki ayrı basamakta çalışma yürüttüklerini işaret eden Cengil, birincisinde emniyet, baro, savcılık gibi kurumlarla da ortak çalışmalar yaptıklarını, ikincisinde ise mali yardımlardan nasıl yararlanabileceklerinin hesabını yaptıklarını kaydetti. Valiliklerde AB ofisleri açtıklarını, bin 200 kişiye proje hazırlama eğitimi verdiklerini dile getiren Cengil, yaklaşık 30 bin kişiye ise bu projelerle ulaştıklarını belirtti.

Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya da, yapılan projelerin yerini bulmasının çok önemli olduğunu söyledi. Burada STK ve kamu kurumlarına büyük görevler düştüğünü ifade eden Büyükkaya, “Onaylanacak projeler yapın, onaylanmayan projelerle vakit kaybetmeyin. Bu fonları almamız lazım. Bugün AB’den 1,5 milyon Avro bedelsiz fonumuz var. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Sadece sertifika sahibi olmanız yeterli değil. Yaptığınız projeleri yerini ve hedefini bulmalı.” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık