Ana Sayfa Urfa Haberleri Avustralyalılar Dinlerarası Diyalogu Görmek İçin Şanlıurfa 'yı Gezdiler

Avustralyalılar Dinlerarası Diyalogu Görmek İçin Şanlıurfa 'yı Gezdiler

Kıta ülkesi Avustralya'da diyalog çalışmaları yürüten bir grup, Türkiye'yi gezerek dinlerin bir arada nasıl yaşadığını inceledi.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2011 Pazartesi 16:13
Avustralyalılar Dinlerarası Diyalogu Görmek İçin Şanlıurfa 'yı Gezdiler
Kıta ülkesi Avustralya'da diyalog çalışmaları yürüten bir grup,Türkiye'yi gezerek dinlerin bir arada nasıl yaşadığını inceledi. 

Sidney Morning Herald Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Peter Thomas Arthur Kerr ve beraberindeki yazarlar, çeşitli dinlerin mensuplarının bir arada nasıl huzur içinde yaşadığını yerinde görmek içinAnadolu'yu dolaştı. 12 günlük seyahat kapsamında Kayseri,NevşehirGaziantepŞanlıurfa veDiyarbakır'da camiler ve kiliseleri gezen grup, sık sık Türk aileleri ziyaret etti. 

Grup, gezinin son durağı İstanbul'da işadamları ve çeşitli kuruluş temsilcileriyle de bir araya geldi. Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği'ni (PASİAD) de ziyaret eden grup, Genel Sekreter Ersin Karaoğlan ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Ayhan Uluocak'la Türkiye – Avustralya ilişkileri hakkında bilgi alışverişinde bulundu. 

Avustralya'da liselerde okutulan dinlerarası diyalog kitabının yazarı Janet Mary Morrissey, Türkiyegenelinde farklı dinlere hoşgörüyle yaklaşıldığını gördüğünü belirtti. Janet, "1945 yılından sonra ülkemize çok göç oldu. Avustralya'daki bütün dinleri hatta Aborijinlerin yerel inanışlarını bile inceledim. İslam'ı incelerken ülkemizdeki Türk nüfustan çok istifade ettim. Önce dinler tarihiyle ilgili kitap yazdım. Hıristiyanlık, İslam ve Museviliği inceleyerek liseler için ortak bir müfredat kitabı oluşturdum. Herkes kendi dinini yaşamalı." dedi. 

Sidney Morning Herald Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Peter Thomas Arthur Kerr ise Türkiye'nin gelişmesini gazete olarak merakla takip ettiklerini vurgulayarak, "Türkiye, bölgesinin en çok dikkat çeken ülkesi. Çevresindeki büyük sorunlara rağmen sürekli gelişiyor. Gazete olarak ülkenizi yakından takip ediyoruz." diye konuştu.(haberler)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık