Ana Sayfa Siyaset AYDINLIK: LAİKLİK MİLLİ EGEMENLİĞİN TEMELİDİR

AYDINLIK: LAİKLİK MİLLİ EGEMENLİĞİN TEMELİDİR

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Aziz Aydınlık, laikliğin kaldırılmasına tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 1 Mayıs 2016 Pazar 10:28
AYDINLIK: LAİKLİK MİLLİ EGEMENLİĞİN TEMELİDİR

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Aziz Aydınlık, laikliğin kaldırılmasına tepki gösterdi ve "Ülkemizin temel değerlerine yürekten inanmış milyonlarca vatandaşımız ve Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetimizin temel değerlerine, demokrasiye, özgürlüklerimize ve toplumsal barışımıza yönelen her saldırganı hüsrana uğratacak güce sahiptir" dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi laikliğin Anayasa'dan kaldırılmak istenmesine tepki gösterdi. Genel Merkez il başkanlıklarına bir açıklama göndererek, basınla paylaşmalarını istedi. CHP Şanlıurfa İl Başkanlığı'nda yapılan laiklikle ilgili basın açıklamasına İl Başkanı Aziz Aydınlık, partililer ve kadın kolları yöneticileri katıldı.

'OTURDUĞU YÜKSEK MAKAM, KENDİSİNE BÜYÜK GELMEKTEDİR'
Laiklik ilkesinin yalnızca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, bu yolla din ve vicdan özgürlüğünün sağlanması olmadığını kaydeden Aydınlık, laikliğin milli egemenlik ilkesinin de temeli olduğunu söyledi. Aydınlık, "CHP kurucu değerlerimizi, milli egemenliğin, demokrasinin, toplumsal barışın, insan eşitliğinin ve Türkiye'nin temeli olan laiklik ilkesini koruma idaresine sahiptir. Laiklik ilkesinin yok dilmesine ya da laiklik ilkesinin saldırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bilinmelidir ki bu yolla cumhuriyeti ve demokrasiyi yok ederek, gayri meşru bir baskı rejimi kurmaya çalışanlar asla amacına ulaşamayacaktır. Ülkemizin temel değerlerine yürekten inanmış milyonlarca vatandaşımız ve Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetimizin temel değerlerine, demokrasiye, özgürlüklerimize ve toplumsal barışımıza yönelen her saldırganı hüsrana uğratacak güce sahiptir. İsmail Kahraman yaptığı açıklamalarla milli egemenliğin, demokrasinin ve cumhuriyet değerlerinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni temsil etme yeteneğini kaybetmiştir. Oturduğu yüksek makam, kendisine büyük gelmektedir. Görevi bir an önce bırakmalı ve istifa etmelidir. CHP, çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkma hedefiyle özgürlükçü demokrasiyi kurmak için çalışmalarına büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Bu ülkede demokrasiyi yok etmek ve bir baskı rejimi kurmak isteyenler mutlaka yenilecek, Türkiye tarihi yolculuğuna devam edecektir" diye konuştu.

 

 

KAYNAK GAZETEİPEKYOL

YORUMLAR
  • yorum2016-05-02 17:39:17siverekli

    Şimdi bu dediğiniz sözün özeti : islam gelmesin allahın kanunları gelmesin istemiyoruz

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık