Ana Sayfa Urfa Haberleri AYHAN, 2B ARAZİLERİNİ SORDU

AYHAN, 2B ARAZİLERİNİ SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Şanlıurfa'da 2B kapsamına alınacak arazilerle ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu'nun yanıtlaması talebi ile TBMM'ye soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2016 Cuma 15:29
AYHAN, 2B ARAZİLERİNİ SORDU

Yazılı Önerge'de Şu ifadeler yer aldı:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel EROĞLU tarafından Anayasanın 98'inci, İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

                                                                                                                                                                   İbrahim AYHAN 

  HDP Şanlıurfa Milletvekili

            Kamuoyunda tartışılan ve sosyal medyada yer alan iddialara göre, Şanlıurfa'da 3 bin dekar civarında arazinin 2B olarak bilinen 6831 sayılı orman kanunun 2. maddesi B fıkrası (31/12/1981 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş yerlerden; tarla, bağ, bahçe, meyvelik, zeytinlik, fındıklık, fıstıklık (antep fıstığı, çam fıstığı) gibi çeşitli tarım alanları veya otlak, kışlak, yaylak gibi hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit edilen araziler ile şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerleşim  alanları, orman sınırları dışına çıkartılır.)    kapsamına alınması ile ilgili çalışmalar yürütülmektedir. Bu arazilerin önemli bir bölümünün Eyyübiye İlçesi (Kadıkendi, Gölbaşı), Karaköprü İlçesi (Küçükalanlı, Yusufkuyu, Gölpınar) bölgelerinde yer aldığı ve bu arazilerin ağaçlandırma alanları olduğu iddia edilmektedir.

 

            Bu bağlamda;

1.         Şanlıurfa'daki ormanlık alanların büyüklüğü ne kadardır, bu alanların ilçelere göre           dağılımı nasıldır? Ormanlık alanların Şanlıurfa'nın yüzölçümüne oranı nedir?

2.         Şanlıurfa'da 6831 sayılı orman kanunun 2. maddesi B fıkrası kapsamında çalışmalar        yürütüldüğü iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu çalışmalar ne aşamadadır? 2B kapsamına alınacak alanın büyüklüğü ne kadardır? Bu alanların ilçelere göre dağılımı           nasıldır?

3.         Söz konusu alanların bu günkü kullanım durumu nedir?

4.         2B kapsamına alınacak arazilerin ne kadarı orman niteliğini tam olarak yitirmiş, ne           kadarı tarım alanı olarak veya hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit        edilmiş, ne kadarı  şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerleşim       alanlarıdır?

5.         2B kapsamına alınacak alanların bir bölümünün ağaçlandırma alanı olduğu iddiaları         doğru mudur? Doğru ise bu alanların büyüklüğü ne kadardır? Bu alanların           ağaçlandırılmamasının nedenleri nelerdir?

6.         Yapılaşma bulunmayan 2B arazilerinin ağaç dikilerek yeniden ormanlaştırılması   olanaklı mıdır? Olanaklı ise Şanlıurfa'da 2B kapsamındaki arazilerde ağaçlandırma       çalışması yapılmış mıdır? Yapılmış ise miktarı; ağaç sayısı ve alan olarak nedir? Yapılmamış ise gerekçesi nedir?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Şanlıurfa'da Kaza 1 Ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star