Ana Sayfa Urfa Haberleri AYHAN, ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA SORDU

AYHAN, ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim AYHAN Mardin, Şanlıurfa, Şırnak ve Diyarbakır'da sık sık kesilen elektrik kesintileri ile soru önergesi verdi. Önergenin Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yanıtlanmasını istedi.

Giriş Tarihi: 29 Ağustos 2014 Cuma 05:23
AYHAN, ELEKTRİK KESİNTİLERİNİ BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA SORDU

Halkların Demokrasi Partisi( HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın TBMM'ye taşıdığı soru önergesi ise şöyle: "

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Anayasanın 96'ıncı ve İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dicle elektrik dağıtım AŞ. (DEDAŞ)’ın sorumluluk alanında bulunan yerleşim yerleri ve kırsal bölgelerde sık sık elektrik kesintisi uygulaması devam etmektedir. Bu durum özellikle Şanlıurfa, Şırnak, Mardin ve Diyarbakır illerinde tarımsal faaliyetleri durma noktasına getirmiştir. Kesintilerin devam etmesi çiftçilerin haklı tepkilerine yol açmakta, zaman zaman istenmeyen olayların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Elektrik kesintilerinden kaynaklı tarım arazilerinin yeterince sulanmamasından dolayı ürün rekoltesinde ciddi bir düşüş olma bulunmaktadır. Kesintilerin yarattığı sorunlar canlıların yaşamlarını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.

 

Bu bağlamda;

1-               Hükümetinizi yaşanan elektrik sorununu gidermek için DEDAŞ yetkilileri ile bugüne kadar herhangi bir görüşmesi olmuş mudur? Olmuşsa görüşmede ne gibi bir sonuç elde edilmiştir.

2-               Mardin’in Derik ilçesinde uzun süreli elektrik kesintisinden dolayı, su sıkıntısı yaşandığı ve bundan kaynaklı hayvanların telef olduğu iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur?

3-               DEDAŞ’ın sorumluluk alanı içerisinde bulunan köylerin kaçında içme suyu artezyen kuyularından karşılanmaktadır?

4-               DEDAŞ’ın sorumluluk alanı içerisinde bulunan köylerin kaçında içme suyu projesi kapsamında içme suyu verilmektedir?

5-               Elektriklerin sık sık kesilmesi içme suyunu artezyen kuyularından karşılayan köyler için içme suyu sıkıntısı yaratmakta mıdır? Yaratıyor ise buna ilişkin tedbirler nelerdir?

6-               Elektrik kesintilerinden dolayı birçok köyde içme suyu sıkıntısı baş gösterdiği ve köyden kente bir göçün yaşandığı iddiaları doğru mudur?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Urfa'da güvercin sevgisi mesleğe dönüştü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık