Ana Sayfa Siyaset AYHAN GAZİANTEP YOLUNU BAŞBAKANA SORDU

AYHAN GAZİANTEP YOLUNU BAŞBAKANA SORDU

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda yaşanan trafik kazaları ve yolun iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar konusunda Başbakan Binali Yıldırım'a soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2016 Pazartesi 11:36
AYHAN GAZİANTEP YOLUNU BAŞBAKANA SORDU

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda yaşanan trafik kazaları ve yolun iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar konusunda Başbakan Binali Yıldırım'a soru önergesi verdi.

Ayhan, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde:

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

                        Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından Anayasanın 98'inci, İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

     

                                    

                                                                                                                                                                                                                                     İbrahim AYHAN 

                                                                                            HDP Şanlıurfa Milletvekili

 

 

 

 

            Şanlıurfa-Gaziantep karayolu uluslararası bir karayolu olan E90'ın bir bölümüdür. Avrupa E-yolu E90 batı-doğu referanslı 4770  km uzunlukta batıda  Lisbon,  Portekiz'de başlayan ve Türkiye'nin güney-doğusuna geçip Gaziantep, Şanlıurfa üzerinden, Türkiye-Irak sınır kapısı olan Habur'da Irak'a erişip orada sona eren bir uluslararası Avrupa E-yoludur. Bu E-yolu Portekiz, İspanya, İtalya,Yunanistan, Türkiye'den geçip Irak'a varmaktadır.

            Çok işlek olmasına rağmen halen bir gidiş bir de geliş olmak üzere iki şerit olarak hizmet vermektedir. Trafik yoğunluğu ve yolun yetersizliğinden kaynaklı olarak çok sık trafik kazaları; can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Can ve  mal kayıplarını minimum düzeye çekmek için ek önlem alınması zaruret arz etmektedir.

 

 

            Bu bağlamda;

 

1.         01.01.2015 tarihinden bu yana Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda kaç trafik kazası            yaşanmıştır? Yaşanan bu trafik kazalarında kaç yurttaş yaralanmış, kaç yurttaş yaşamını yitirmiştir?

2.         E 90 karayolunun Türkiye bölümünde iki şerit halinde bulunun yol uzunluğu kaç km       dır? Bu yolların illere dağılımı nasıldır?

3.         Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda şerit sayısını artırmaya dönük herhangi bir         çalışmanız mevcut mudur? Mevcut ise ne durumdadır?

4.         Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda yaşanan trafik kazalarını azaltmaya dönük ne gibi         tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

5.         Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda, kazaların daha sık yaşandığı Şanlıurfa Arat Dağı         civarı için ne gibi ek tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star