Ana Sayfa Siyaset Ayhan için Siverek'te görkemli miting

Ayhan için Siverek'te görkemli miting

Urfa'da Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adayı tutuklu aday İbrahim Ayhan için ise Siverek'te binlerce kişinin katılımı ile mitingi yapıldı.

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2011 Pazartesi 14:01
Ayhan için Siverek'te görkemli miting
Mitinge Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu tutuklu aday İbrahim Ayhan’ın vekili Av.Bekir BENEK, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah DEMİRBAŞ,Kürt siyasetçi Feridun Yazar, Gazeteci Yazar Şeyhmus ÇAKIRTAŞ VE İbrahim AYHAN’IN Ailesi ve çocukları, katıldı.

 

Urfa'nın Siverek İlçesinde Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adayı İbrahim Ayhan için düzenlenen mitinge on bine aşkın kişi katıldı. Mustafa Kemal Bulvarında düzenlenen mitinge ilk olarak sahneye çıkan Koma  HEMDEM birbirinden güzel parçalar söyleyerek Siverek halkını coşturdu. Mitingde, sarı, kırmızı ve yeşil renkler hakimdi. Miting esnasında sık sık elektriklerin kesilmesi ise dikkat çekti. Koma Hemdem'in ardından sahneye, SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, HEP eski Genel Başkanı Feridun Yazar, Ayhan'ın vekili Bekir Benek, BDP'li İl ve ilçe yöneticileri katıldı. Gazeteci Yazar Şeyhmus ÇAKIRTAŞ, SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, bloğa desteklerini açıklayan birer konuşma yaptı.


Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun “KCK davası” kapsamında tutuklu bulunan Urfa bağımsız Milletvekili adayı İbrahim Ayhan’ın vekili Bekir Benek, Urfa E Tipi Cezaevi’nde ki uygulamaların 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevinde ki koşulları aratmadığını belirtirken, İbrahim AYHAN hakkında verilen kararın hukuksuz olduğu gibi propaganda eşitliği ilkesine de aykırı olduğunu söyledi.  “Sayım düzenine” Diyarbakır Cezaevi’nin 12 Eylül dönemindeki bir gerçeği olduğunu ifade eden Benek, “Tutsakların ayağa kalkıp sayım hizasında durmaları isteniyor. Oysa amaç odada kalanları saymaktır. Küçücük bir odada insanları saymak için sayım hizasına geçmelerini beklemek zulümdür. Buna uymadığı gerekçesi ile bloğun tutuklu adayı ve arkadaşları hakkında iletişim yasağı cezası verildi. Bu seçilme hakkına karşı uygulanan bir engellemedir. Siyasallaşan cezaevi idaresinin kararı ile adayımızın seçilmesi ve seçim çalışmalarını cezaevinde yapması fiilen engellenmek isteniyor” diye konuştu.


Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ise Başbakan Erdoğan'ın yalan söylediğini savundu. Demirbaş, "2005'te Erdoğan 'Kürt sorunu benim sorunumdur' dedi. Muş'ta 'Kürt sorunu yoktur' diyor. İslam'da yalan söyleyene münafık derler. Erdoğan sen münafıksın. Tek dil diyorsun, eğer sen Müslüman’san sana Allah'ın sözlerini hatırlatayım. Allah diyor ki ben sizi farklı diller ve renklerden yarattım. Sen Allah'tan korkmuyor musun, tek dil diyorsun. Çocuklarımızı katlederek bizi bitiremeyeceksin sen o kanın içinde boğulacaksın. Özgürlüğümüz yakındır. 12 Haziran'da sadece İbrahim Ayhan'ı özgürlüğüne kavuşturacaksınız. Erdoğan bu halkın sesine kulak ver. Bu halkın isteklerini yerine getir. Ya çözüm olacak, ya da hepimiz üzüleceğiz. Ey Erdoğan Artık çöz. Bu halk iradesini ortaya koydu. Diye konuştu.


Son olarak söz alan Kürt siyasetçi Feridun Yazar ise tüm Sivereklilerden çocuklarıyla Kurmanci veya Zazaca konuşmalarını istedi. Yazar, 12 Haziran'da blok adaylarının desteklenmesini isteyerek, "Birlik olduğumuzda zindanlar boşalır, dağda savaşanlar aramıza iner siyaset yapar" dedi. Miting Berivan Arin konseri ile son buldu. Mitingin ardından katılımcılar Ayhan için Urfa merkez Eyyübiye Mahallesi'nde kitlesel bir şekilde seçim bürosunun açılışı yapıldı buradaki açılışta kitle İbrahim AYHAN meclise,baskılar bizi yıldıramaz, sloganları attı.

  

(www.ibrahimayhan.org)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star