Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri AYHAN, İÇME SULARINI SORDU

AYHAN, İÇME SULARINI SORDU

Şanlıurfa ili Siverek ilçesine bağlı Gögerçin, Zinirliçay, Çelebi, Kartal, Nevalmaz, Sapan, Çağdaş, İnançlı, Gökçetaş, Çerkez, Garoz, Defere, Avcı, Kayalar, Sekunç, Karahisar köylerinde yaklaşık 2000 nüfus ve geçimini sadece hayvancılıktan sağladıklarından dolayı veya yaklaşık 40000 hayvan bulunmaktadır.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2014 Pazartesi 06:58
AYHAN, İÇME SULARINI SORDU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan,Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunduğu bir soru önergesinde, İçme suları bulunmayan köyleri hatırlatarak, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel EROĞLU 'na sorular yöneltti.

Bu köylerde yaşayan vatandaşlar içme sularının olmamasından yakınmaktadırlar. Köy kadınlarının kilometrelerce uzaklıkta bulunan yağmur suyu göletlerinde eşeklerle kirli, mikroplu ve hayvanların içtiği suyu taşıyıp kullanmaktadırlar. Bu köylerde özellikle yaz aylarında çocuklar başta olmak üzere köylülerin ishal, tifo, dizanteri hastalıklarına yakalandıkları belirtilmektedir. Bu sebeple yazın köylerini terk etmek zorunda kalarak Erzurum bölgesine göç etmektedirler.

Bu bağlamda;

1- Yukarıda belirtilen köyler içme suyu sorunu bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Şayet   bilginiz dâhilinde ise bu güne kadar bu sorunun çözüme kavuşmamış olmasının nedenleri nelerdir?

2- Köylülerin resmi olarak bakanlığınıza veya bakanlığa bağlı yerel mercilere herhangi bir talebi olmuş mudur? Şayet resmi talepte bulunulmuş ise bu talebe karşı yapılan herhangi bir işlem olmuş mudur?

3- Çevre köylerde bu su sorunu yaşanmadığı halde yukarda adı geçen köy ve bağlı mezralarda sorunun devam ediyor olmasını bakanlık olarak nasıl izah edersiniz? Politik nedenlerden dolayı sorunun çözümünün göz ardı edildiği iddiaları hakkında ne düşünmektesiniz?

4- Temiz içme suyunun olmamasının ortaya çıkardığı hastalıklar hakkında sağlık kuruluşlarının herhangi bir incelemesi ve raporu var mıdır? Şayet var ise sonuçları nelerdir?

5- Yukarıda belirtilen köy ve bağlı mezralarda içme suyu götürme projeleri bakanlığının programı dâhilinde midir?

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık