Ana Sayfa Urfa Haberleri AYHAN, IŞİD ÇETESİNİ BAŞBAKAN'A SORDU

AYHAN, IŞİD ÇETESİNİ BAŞBAKAN'A SORDU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa milletvekili İbrahim Ayhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 14 Temmuz 2014 Pazartesi 10:23
AYHAN, IŞİD ÇETESİNİ BAŞBAKAN'A SORDU

Suriye’de yaşanmakta olan iç savaş nedeniyle birçok kişinin Suriye’de savaşmak için Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiği bilinmektedir. Bunların özellikle Suriye sınırında yer alan Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Mardin illerini üs olarak kullandıkları uluslararası gözlemciler tarafından da dile getirilmektedir. Çin, Çeçenistan, Avustralya, İngiltere, Almanya vb. ülkelerden gelenler, Türkiye’de sınıra yakın olan iller üzerinden, Suriye’deki IŞİD, El Nusra gibi örgütlerin saflarına katıldıkları iddiaları dile getirilmektedir.

 

Bu bağlamda;

1- Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Mardin illerine Suriye’de savaşan IŞİD, El Nusra vb. örgütlerin saflarına katılmak için bu illerden Suriye’ye geçenlerin olduğu iddiası doğru mudur?

2- Suriye’de savaşmak için sınır illerine gelenlerden bugüne kadar kaç kişi güvenlik güçlerince yakalanmıştır?

3- Yakalananlardan bir çoğunun üzerinden kamuflaj malzemeleri ile savaş malzemelerinin olduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise bunlara ne gibi yasal işlemler uygulanmıştır?

4- Yakalananlar daha çok hangi ülke vatandaşıdır?

5- Güvenlik güçlerinin bunlara göz yumduğu iddiaları doğru mudur?

6- Bu savaşçılara yardım ve yataklıktan yargılanan kişi ve kurumlar var mıdır?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık