Ana Sayfa Eğitim AYHAN ÖĞRETMENLERİN BARINMA SIKINTISINI AVCI'YA SORDU

AYHAN ÖĞRETMENLERİN BARINMA SIKINTISINI AVCI'YA SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim AYHAN her yıl Şanlıurfa'ya 5 bine yakın öğretmenin atandığını, ancak atanan öğretmenlerin konut ve sosyal tesis yetersizliğinden barınma sorunu ortaya çıktığını belirtti. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI'ya yazılı olarak cevaplaması için sordu.

Giriş Tarihi: 18 Haziran 2014 Çarşamba 06:09
AYHAN ÖĞRETMENLERİN BARINMA SIKINTISINI AVCI'YA SORDU

Her yıl Şanlıurfa’ya atama döneminde 5 bine yakın öğretmenin ataması gerçekleşmektedir. İlimiz Şanlıurfa İstanbul’dan sonra en çok atamanın yapıldığı il durumundadır. Ancak ilimize her yıl gerçekleşen öğretmen atamasını karşılayacak konut ve sosyal tesis yetersizliği barınma sorununu beraberinde getirmektedir. Öğretmenlerimizin barınma sorunu özelikle ilçelerimiz de daha fazla hissedilmektedir. Bu durum ilçeler de görev yapan öğretmenlerin günü birlik il merkezine gidiş gelişleri söz konusu olmaktadır. Bu gidiş gelişler kazaları da beraberin de getirmektedir. En son Bozova da görevli Murat kendirli adlı öğretmenin ikamet etmek zorun da kaldığı Adıyaman’a gidişi sırasın da trafik kazasın da yaşamını yitirmiştir. İlçeler de mevcut öğretmen evleri bir nebze barınma sorununa cevap olabilmektedir.

 

Bu bağlamda;

  1. Şanlıurfa’nın hangi ilçelerin de öğretmen evleri bulunmaktadır?

2.         Öğretmen evi bulunan ilçeler de öğretmen evlerinin yatak kapasitesi barınma sorununu giderebilecek kapasitede midirler?

3.               İlçeler de mevcut öğretmen evlerinin öğretmenlerin barınma dışın da sosyal ihtiyaçlarını da karşılayabilecek olanakları var mıdır?

4.         Bakanlığınızın ilimiz de her gün ilçelerden ilimize gidiş geliş yapan öğretmen sayısına dair tespiti var mıdır? Varsa kaç öğretmen gidiş geliş yapmaktadır?

5.         Öğretmen evi olmayan ya da olup ta atıl durumun da olan veya ihtiyaca cevap veremeyen öğretmen evi olduğu ilçelerimize dair bakanlığınızın herhangi bir girişimi olacak mıdır?

İbrahim AYHAN

HDP  Şanlıurfa Milletvekili

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık