Ana Sayfa Türkiye AYHAN: REZİDANS İNŞAATINDAKİ ASANSÖR KAZASINI MECLİSE TAŞIDI

AYHAN: REZİDANS İNŞAATINDAKİ ASANSÖR KAZASINI MECLİSE TAŞIDI

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında asansör kazası ile soru önergesi verdi. Önerge'nin yazılı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2014 Pazartesi 07:12
AYHAN: REZİDANS İNŞAATINDAKİ ASANSÖR KAZASINI MECLİSE TAŞIDI

Halkların Demokrasi Partisi( HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın TBMM'ye taşıdığı soru önergesi ise şöyle: "

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 99’inci maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

İbrahim AYHAN

HDP Şanlıurfa Milletvekili

 

Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında asansör kazasında 10 işçinin hayatını kaybetmesi kamuoyunun dikkatini yeniden iş kazalarına yöneltti. Şirketlerin aşırı kar hırsı, devlet kurumlarının ilgili birimlerince işyerlerini sağlıklı denetlememesi, yine işverene dönük etkili yaptırımların uygulanmaması iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Dünyada her bir dakikada 4 işçinin yaşamlarını yitirmesi, ortalama olarak ülkemizde de günde 4 işçinin iş kazaları sonucu ölmesinin nedeni gerekli tedbirlerin yerinde ve zamanında alınmamış olmasıdır. Ayrıca Türkiye’nin iş kazası sıralamasında Avrupa’da birinci sırada yer alması iş kazalarını önleme hususunda daha çok yol almamız gerektiğini ortaya koymaktadır.

 

Bu bağlamda;

1-               10 işçinin ölümü ile sonuçlanan asansör kazasının yaşandığı rezidans inşaatında daha önceden bir iş kazasının yaşandığı ve bu kazada Erdoğan POLAT adlı işçinin yaşamını

Yitirdiği iddiaları doğru mudur?

2-               Erdoğan POLAT’ın ölümü üzerine bakanlığınızın müfettişleri tarafından olaya ilişkin hazırlanan herhangi bir raporu var mıdır? Varsa kusuru bulunanlar hakkında ne gibi cezai müeyyideler uygulanmıştır?

3-               Rezidans inşaatında sigortasız ve mesleki eğitimi olmayan kişilerin çalıştırıldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınızın buna dönük bir tespiti var mıdır?

4-               10 işçinin ölümüne sebebiyet veren asansör kazasının nedenleri hakkında bakanlığınızın herhangi bir bilgisi var mıdır?

5-               Rezidans inşaatında yaşanan ve ölümle sonuçlanan bu iş kazasından sonra rezidans inşaatını durdurma bakanlığınızın gündeminde midir?

6-                    Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatının sahibi olan Torunlar GYO şirketinin AKP ile bir yakınlığı var mıdır? Bahse konu olan şirket bugüne kadar hükümetinizden herhangi bir ihale almış mıdır?

7-        Ülkemizde iş kazalarının en çok yaşandığı iş sektörü hangisidir? Ülkemizde yaşanan iş kazalarının başlıca nedenleri nelerdir?

8-        2014  yılında ülkemizde bu güne kadar kaç iş kazası meydana gelmiştir? Bu kazalarda yaşamlarını yitiren ve yaralanan toplam işçi sayısı kaçtır?

9-                    Bakanlık olarak iş kazalarının önüne geçebilmek için bundan sonra ne gibi ek tedbirler ve işverene yönelik yaptırımlar uygulamayı ön görüyorsunuz?

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık