Ana Sayfa Urfa Haberleri AYHAN: ŞANLIURFA KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM HASTANESİNİ SAĞLIK BAKANINA SORDU

AYHAN: ŞANLIURFA KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM HASTANESİNİ SAĞLIK BAKANINA SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtlaması isteğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Şanlıurfa'daki doğurganlık oranı hızının en fazla olduğu il sıralamasında ilk sırada olduğunu belirterek şunlara dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2014 Çarşamba 03:58
AYHAN: ŞANLIURFA KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM HASTANESİNİ SAĞLIK BAKANINA SORDU

Şanlıurfa  doğurganlık hızının en fazla olduğu il sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Şanlıurfa ilimiz TUİK’ in 2013 istatistik verilerine göre bir kadın başına düşen doğan çocuk sayısı 4,31 olarak tespit edilmiştir. Bu oran ilimizin doğurganlık sıralamasında en yüksek orana sahip olduğunu göstermektedir. Doğurganlık hızının bu kadar yüksek olduğu ilimizde mevcut kadın hastalıkları ve doğum hastanesinin ihtiyaca cevap vermediği bilinmektedir. Hastaların ve hasta yakınlarının ciddi mağduriyetlerle yüz yüze kaldığı sıkça vatandaşlar tarafından şahsıma iletilmektedir. Vatandaşların nitelikli sağlık hizmeti alma olanaklarından yoksun bırakıldıklarına dair basın yayın kuruluşlarınca da sıkça haber konusu yapılmaktadır.

 

Bu bağlamda;

1- Mevcut Kadın Hatalıkları ve Doğum Hastanesi kaç yatak kapasitelidir? Yatak kapasitesi ihtiyaca karşılık verebilmekte midir?

2- Hastanede kaç sağlık personeli hizmet vermektedir? Personel sayısı açısından hastanede nitelikli sağlık hizmeti verilebilmekte midir?

3- Hastanede kaç Kuvöz bulunmaktadır? Yeni Kuvözlere ihtiyaç duyulmakta mıdır?

4- Hastanede günde kaç hastaya poliklinik hizmeti verilmektedir?

5- Hastanede günde kaç doğum gerçekleşmektedir? Bu doğumların kaçı sezaryen kaçı normal doğumdur?

6- Hastanenin doluluk oranı yüzde kaç oranındadır?

7- Bir yatağa iki hasta kadının düştüğünü, hastaların bazıları yerde bazılarının da koltuklarda tedavilerinin sağlandığı iddiaları doğru mudur?

8- Sezaryenle ve normal doğum yapan hastaların hastanedeki gözetim sürelerine riayet edilmekte midir?

9- Sağlık Bakanlığı olarak, ilimizde ihtiyaca cevap verebilecek ve nitelikli sağlık hizmetlerinden vatandaşlarımızın faydalanması için yeni bir kadın hastalıkları ve doğum hastanesi projeniz var mıdır?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık