Ana Sayfa Eğitim AYHAN ŞANLIURFA’NIN EĞİTİMDEKİ BAŞARI DURUMU SORDU

AYHAN ŞANLIURFA’NIN EĞİTİMDEKİ BAŞARI DURUMU SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim AYHAN Şanlıurfa’nın TEOG, YGS ve LYS gibi sınavlarda Türkiye başarı ortalamasının çok altında olmasını, eğitimdeki adaletsizliği, sistemdeki handikapları ve mevsimlik tarım işçiliğindeki sorunları yanıtlanmak üzere Milli Eğitim Bakanı soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2015 Salı 11:45
AYHAN ŞANLIURFA’NIN EĞİTİMDEKİ BAŞARI DURUMU SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim AYHAN’ın verdiği önergede şu ifadeler kullanıldı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            İlimiz Şanlıurfa’nın en temel sorunlarından birisini de eğitim-öğretim alanındaki yetersizlikler ve buna paralel olarak başarı durumudur. TEOG, YGS, LYS gibi genel sınavlarda Şanlıurfa’nın başarı durumu her zaman kadermişçesine en sonlarda yer almaktadır. İlimizin bu durumda olmasında sınav sistemindeki adaletsizlik ve bir bütün olarak eğitim sistemindeki handikapları temel etkenler olarak belirtebiliriz. Bunun yanında ilin kendine has özgün koşulları ve yerel sorunları bu başarısızlığı tetikleyen bir diğer faktördür.

Bunları; liyakatli idarecilerin bulunmaması, derslik yetersizliği, kalabalık sınıflar, mevsimlik tarım işçiliği, okur-yazar oranındaki düşüklük, okullardaki fiziki ve donanım yetersizliği, öğretmen açığı vb. nedenleri sıralayabiliriz.

Bu bağlamda;

 1. İlimiz Şanlıurfa’nın 2015 TEOG, YGS ve LYS sınavlarından Türkiye’deki başarı sıralaması nedir?
 2. İlimizdeki öğrencilerimiz 2015 yılında yapılan bu sınavlar kapsamında daha çok hangi yüzdelik dilimde tercihlerine yerleştirilmektedirler?
 3. Bakanlık olarak ilimizdeki öğrencilerimizin girdikleri genel sınavlardaki başarı durumuna yönelik bir analiz çalışmanız var mıdır? Yoksa bakanlık olarak nasıl bir çalışma içerisinde olacaksınız?
 4. İlimizdeki mevsimlik tarım işçiliği sorunundan dolayı kaç bin öğrenci okuluna düzenli olarak gidememektedir? Bu öğrencilerin okula gitmeme gün sayısı ortalama kaçtır?
 5.  İlimizde okur-yazar oranı, temel eğitimde ve orta eğitimde okullaşma oranı Türkiye ortalamasının neresindedir?
 6. İlimiz Şanlıurfa’da genel sınavlardaki başarı düzeyini artırmak, bu bağlamda eğitimin niteliğini yükseltmek adına bakanlık olarak ne çalışmalar öngörülmektedir?

 

YORUMLAR
 • yorum2015-07-09 12:38:22mahoni

  hem çocukların eğitimini engelle sonrada neden son sıralardayız propaganda yapmayı çok iyi beceriyorlar

 • yorum2015-07-08 12:51:23MİRCAN

  EGİTİM SORUNLARIMIZI DİLE GETİRLMESİ GÜZEL.LAFTA ŞURFA GELİŞMİŞ ÇAĞ ATLAMIŞ DİYENLER BAKANIN CEVABINDAN SONRA KONUŞURUZ.50 SIRA BÜYÜK BÜYÜK BAŞARIDIR.

 • yorum2015-07-08 08:18:40BÜLENT CAN

  BU OKUL YARDIMI ADI ALTINDA MİLLETE VERİLEN BEDAVA PARA KESİLECEK ÇÜNKÜ YOKSA DAHA VAHİM SONUÇLAR OLACAK PARA YERİNE KIRTASİYE VE GİYECEK VERİLMESİ LAZIM ÇÜNKÜ PARA İSTİSMAR EDİLİYOR

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star