Ana Sayfa Güncel AYHAN, SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEN ÖZEL HASTANELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

AYHAN, SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEN ÖZEL HASTANELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

HDP Şanlıurfa Millletvekili İbrahim Ayhan Son zamanlarda SGK ile olan sözleşmeleri feshedilen Özel Hastanelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2016 Cumartesi 13:42
AYHAN, SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEN ÖZEL HASTANELERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

HDP Şanlıurfa Millletvekili İbrahim Ayhan Son zamanlarda SGK ile olan sözleşmeleri feshedilen Özel Hastanelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı.

Son günlerde Türkiye'de, özellikle de ilimizde sık sık SGK'nın özel hastanelerle sözleşmelerini feshettiği yönünde haberlerle karşılaşmaktayız. İlimizde önce OSM ardından EDESSA hastanelerinin sözleşmeleri SGK tarafından birtakım gerekçeler ile feshedildi. Şimdi de URSU ve AKADEMİA hastanelerinin, süresi dolan sözleşmeleri hiç bir gerekçe gösterilmeksizin, keyfi olarak yenilenmediğini öğrenmiş bulunmaktayız.

            Partimizin ilkesel olarak özelleştirmeye, özellikle de temel insan hakkı olan sağlığın özelleştirilmesine karşı olduğu biliniyor. Ancak mevcut yasalar çerçevesinde ve AKP iktidarlarının özelleştirme politikalarından kaynaklı teşvikleri ile, ciddi yatırımlar yapılarak kurulmuş olan hastanelerin hakkaniyetten uzak gerekçelerle, hatta bazılarının gerekçe bile belirtilmeden sözleşmelerinin feshedilmesi/yenilenmemesi kabul edilemez bir durumdur.

            Devlet kurumlarının ve iktidarın bütün vatandaşlarına olduğu gibi ticari kuruluşlara da eşit mesafede durma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak, AKP iktidarı siyasal alanda olduğu gibi ekonomik anlamda da kendinden olmayana yaşam hakkı tanımamaktadır. Nitekim sözleşmeleri yenilenmeyen hastanelerle ilgili olarak AKP'li bazı vekillerin SGK ile yaptıkları görüşmeden sonra "SGK'nın konu ile ilgili bilgisinin bulunmadığı, talimatın üstten geldiği, bu konuyu kurcalamamaları yönünde telkinler aldıklarını" ifade ettikleri iddia edilmektedir.

            Sözleşmeleri feshedilen ve yenilenmeyen bu dört sağlık kuruluşu ilimizin sağlık alanındaki yükün önemli bir kısmını göğüsleyen kuruluşlardır. Mevcut hastaneler ve personel, ilimizin 2 milyona yaklaşan nüfusu ve 500 bin civarındaki Suriyeli sığınmacıya yeterli hizmeti verememekte, birçok sağlık sorunu ile karşılaşmaktayız. Bu hastanelerin kapatılması ile sağlık alanındaki sorunlarda ciddi bir artışın yaşanacağı açıktır. Ancak iktidarın bu kuruluşların kapatılması sonucu yaşanabilecek sorunlarla ilgi  olarak ta hiç bir önlem almadığını görmekteyiz. Bu sağlık kuruluşlarında 2500 civarında sağlık çalışanı istihdam edilmekte ve bu çalışanların tamamı işsizlikle yüz yüze bırakılmaktadır.

            Hükümetin hukuki ve ahlaki hiç bir dayanağı bulunmayan bu uygulamalara son vermesini, yaşanan ve yaşanacak mağduriyetleri gidermesini ve keyfi uygulamalara yol açan mevcut mevzuatın bir an önce değiştirilmesini talep ediyoruz.

            Saygılarımla...

İbrahim AYHAN

HDP Şanlıurfa Milletvekili

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Eyyübiye Belediyesinde FETÖ operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star