Ana Sayfa Urfa Haberleri AYHAN UZUN TUTUKLULUK SÜRELERİNİ SORDU

AYHAN UZUN TUTUKLULUK SÜRELERİNİ SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayhan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a uzun tutukluluk süresi ve adil yargılanmayı sordu.

Giriş Tarihi: 23 Haziran 2014 Pazartesi 17:00
AYHAN UZUN TUTUKLULUK SÜRELERİNİ SORDU

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, uzun süre tutuklu kalanların durumunun hak ihlali olduğunu söyleyerek, bu yönde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a soru önergesi verdi.

HDP Şanlıurfa Milletvekli İbrahim Ayhan, verdiği soru önergesinde, “Uzun tutukluluk süreleri başta olmak üzere adil yargılanma hakkının ihlal edilmesi ülkemiz yargı bağımsızlığına ve adalete duyulan güveni sarsmaktadır. Bu duruma Anayasa mahkemesinin bireysel başvuruları karara bağlarken hak ihlallerini gerekçe göstermesi ve bu bağlamda Balyoz davasına ilişkin kararı örnek gösterilebilir” dedi.

İbrahim Ayhan, Adalet Bakanı Bozdağ tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti;

1. Anayasa mahkemesinin Balyoz davasına ilişkin kararı uzun süre tutuklu bulunan KCK tutukluları içinde emsal teşkil edecek midir?

2. Balyoz davasında verilen müebbet hapis cezaları Yargıtay tarafından onandığı halde Anayasa mahkemesinin kararı doğrultusunda yerel mahkemelerce tahliyeler yaşanırken, KCK tutuklularının mahkûmiyet kararları olmadığı halde cezaevinde tutulmaları hukuk ihlali sonucunu doğurtmakta mıdır?

3. KCK tutukluları için 5 yıllık tutukluluk sınırının gözetilmesi adalet ilkesiyle bağdaşmakta mıdır?

4. KCK adı altında 4 yılı aşkındır tutuklu bulunan belediye başkanlarımız Leyla GÜVEN, Ethem ŞAHİN gibi tutukluların serbest bırakılmaları için tutuklulukta 5 yıllarını doldurmalarının beklenmesini nasıl izah edersiniz?

5. Hak ihlallerinin önüne geçmek, yargı kararlarında eşitsizliğe son vermek adına Anayasa mahkemesinin kararını göz önünde bulundurarak, aynı durumda olan diğer tutuklularında serbest bırakılmalarını sağlayabilmek için bir çalışmanız olacak mıdır?


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık