Ana Sayfa Siyaset AYHAN'DAN YEŞİL ALAN SORU ÖNERGESİ

AYHAN'DAN YEŞİL ALAN SORU ÖNERGESİ

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan; Kişi başına düşen yeşil alanların yetersizliği ile ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanının yanıtlaması talebi ile TBMM'ye soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2016 Cuma 08:44
AYHAN'DAN YEŞİL ALAN SORU ÖNERGESİ

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan; Kişi başına düşen yeşil alanların yetersizliği ile ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanının yanıtlaması talebi ile TBMM'ye soru önergesi verdi.

 

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan yazılı olarak verdiği soru önergesinde:

insanlarınca yapılan araştırmalar, yeşil alanların insan sağlığı ve hayat kalitesi üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Türkiye'de ilk defa kişi başına düşen yeşil alan miktarı ile kalp krizi, doğal ölümler ve intihar olayları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonunda kişi başına düşen yeşil alan miktarı arttıkça, kalp krizi, doğal ölümler ve intihar olaylarının gerçekleşme oranı azalmaktadır. Bu çalışmanın sonucu şunu göstermiştir ki yeşil alanların insan ruh ve beden sağlığı üzerindeki etkisi küçümsenmemelidir.

            Ancak basında, neredeyse her gün, yeşil alanların bazı ekonomik getiriler uğruna heba edildiği haberleri yer almaktadır. "Urfa Gümrük Hanı'ndaki asırlık çınar ağaçları kesildi." , "Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin Emniyet Caddesi'nde "prestij" adı altında yaptığı modern cadde çalışması kapsamında gencecik ağaçlara kıyıldı.", "Şanlıurfa'da yeşil alan olacak diye sözlerin verildiği 11 Nisan Meydan Projesi'nde beton yapılar yükseliyor: Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Kararında yer alan zemin üstü inşaatın alanın yüzde 10'unu, zemin altında yapılacak ticaret imar adası alanın yüzde 20'sini, zemin üzerinde yapılacak yapı yüksekliğinin ise 6 buçuk metreyi geçmemesi gerektiği şeklinde ibarenin yer aldığını, ancak ilgili firma tarafından buna riayet edilmedi.", " Şanlıurfa'nın Akabe mevkinde henüz neden çıktığı bilinmeyen yangın 30 dönümlük alanda bulunan ağaçları kül etti." Haberleri bunlardan bazılarıdır. Yine imar planlarında yapılan değişikliklerle "yeşil alan" olarak belirlenen alanların imara açıldığı iddiaları basında yer almaktadır.

            Bu bağlamda;

1.         Dünya'da, Avrupa'da, Türkiye'de ve Şanlıurfa'da Kişi başına düşen "aktif yeşil alan" kaç metre karedir?

2.         Dünya ortalamasında "aktif yeşil alana" sahip olmak için Türkiye'ye kaç metre kare yeşil alan kazandırılmalıdır? Dünya ortalamasında "aktif yeşil alana" sahip olmak için Şanlıurfa'ya kaç metre kare yeşil alan kazandırılmalıdır?

3.         Türkiye'de "aktif yeşil alan" miktarını artırmaya dönük merkezi bir planlamanız mevcut mudur? Mevcut ise bu planlamanız nedir?

4.         Yasalarca belirlenmiş oranda yeşil alana sahip olan il var mıdır? Varsa bu iller hangileridir?

5.         Yasalarca belirlenmiş yeşil alan oranlarına ulaşmak için ne gibi çalışmalar yürütmektesiniz?

6.         Mevcut yeşil alanların bakımı ve korunması ile ilgili ne gibi ek tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

7.         Şanlıurfa 11 Nisan Meydan Projesi'nde inşaat alanının Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi'nce belirlenen oranı aştığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

 

 

 

 

YORUMLAR
 • yorum2016-04-04 04:43:30Hüseyin

  Urfa Haber; yorumlarımızı neden yayımlamıyorsunuz.

 • yorum2016-04-04 04:09:39Hüseyin

  Asıl ben sana soruyorum Sözde Milletvekili;
  1- Dünyada, Avrupada, Türkiyede ve Doğuda Sizin gibi ülkesine ihanet eden kaç kişi vardır.
  2- Daha kaç kişinin yuvasını yıkmayı düşünüyorsunuz.
  3- Bu ülkeye bu güne kadar ne faydanız oldu.
  4- Bu ülkede daha nereleri yıkıp/yakmayı düşünüyorsunuz.

 • yorum2016-04-02 16:17:51adem

  bu yalan makinası ne söylüyor kafası ayıkmı

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Faruk Çelik: Kaygı Duyuyoruz

Bakan Faruk Çelik: Kaygı Duyuyoruz

Kurumsal

İçerikYukarı Çık