Ana Sayfa Siyaset AYHAN,DAVUTOĞLU'NA 'MORO BARIŞ SÜRECİ'Nİ SORDU!

AYHAN,DAVUTOĞLU'NA 'MORO BARIŞ SÜRECİ'Nİ SORDU!

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, "AKP hükümetinin Filipinler-Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİLF) Müzakerelerindeki Rolü ile ilgili" TBMM'ye, Başbakanın yanıtlaması talebi ile soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2016 Salı 11:43
AYHAN,DAVUTOĞLU'NA 'MORO BARIŞ SÜRECİ'Nİ SORDU!

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplanması istemi ile verdiği soru önergesinde, "Türkiye Cumhuriyeti devleti adına Dışişleri Bakanlığınız döneminde, Filipinler'de Moro sorununun çözümü için yürütülen müzakerelerde aktif rol aldığınız, 18 Kasım 2014 tarihinde basına verdiğiniz demeçteki, 'Bu son barış sürecinde Türkiye'den yardım talep edildiğinde o zaman Dışişleri Bakanı olarak bizzat devreye girdim. Buradaki barış heyetine bir temsilci gönderdik. Şimdi silahların bırakılması aşamasına gelindi. Silahları bırakma komisyonu başkanı da bizim NATO'da daimi temsilcimiz Sayın Haydar Berk. Dün ben Filipinler hükümeti ile hem de daha sonra gece MILF (Moro İslami Kurtuluş Cephesi) yetkilileriyle yaptığım görüşmelerimde, bu sürecin suhuletle tamamlanması için Türkiye'nin üzerine düşeni yapacağını bir kez daha vurguladım' ifadenizden anlaşılmaktadır" denilerek şu sorular yöneltildi:

1- Moro sorununun çözümü ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti devletinin rolü ve pozisyonu nedir? Bu rol ve pozisyon halen devam etmekte midir?

2- Bu rol ve pozisyon hangi saik ile alınmıştır? Aynı saik ile Kürt sorununa yaklaştığınızı düşünüyor musunuz?

3- Üstlenilen bu rol ve pozisyonun, sorunun çözümüne yönelik katkı sunduğunu düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bu katkılar nelerdir?

4- Moro sorunu ile ilgili yürütülen müzakereler ne aşamadadır?

5- "Bu son barış sürecinde Türkiye'den yardım talep edildiğinde o zaman Dışişleri Bakanı olarak bizzat devreye girdim" sözlerinizden Filipinler hükümetinden arabuluculuk talep edildiği anlaşılmaktadır. Çatışma süreçlerinin çözümü konusunda arabuluculuk kurumunun kolaylaştırıcı unsur olduğunu düşünüyor musunuz?

6- Kürt sorununun çözümü ile ilgili herhangi bir ülke veya uluslararası kurumdan arabuluculuk talep ettiniz mi? Etmediyseniz talep etmeyi düşünüyor musunuz?

7- Moro sorunu ile Kürt sorununun benzer ve farklı yönlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu benzerlik ve farklılıklar değerlendirildiğinde, Kürt sorununun  çözümü konusunda ne gibi avantaj ve dezavantajlar görüyorsunuz?

8- Kürt sorununun müzakereler yolu ile çözümü konusunda PKK'nin silah bırakmasını şart olarak koştuğunuzu çok sık dile getirmektesiniz. Müzakereler için, Filipinler hükümetince MİLF'in silah bırakması ön şart olarak öne sürülmüş müdür? Moro sorununda gelinen aşamada MİLF gerillaları silah bırakmışlar mıdır?

9- Moro sorunu ile ilgili MİLF'in talepleri ile Kürt Siyasi Hareketinin talepleri kıyaslandığında hangisinin taleplerini daha kabul edilebilir olarak görmektesiniz?

10- Moro sorununda MİLF dışında silahlı grupların olduğu ve bu grupların kontrol edilemedikleri belirtilmektedir. Kürt sorunu ile ilgili PKK dışında silahlı mücadele veren grupların bulunmayışını çözüm konusunda avantaj olarak değerlendiriyor musunuz?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz HDP'den terör saldırısına kınama

HDP'den terör saldırısına kınama

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star