Ana Sayfa Urfa Haberleri Ayhan’ın seçmenlerine selam göndermesi yasaklandı.

Ayhan’ın seçmenlerine selam göndermesi yasaklandı.

“Sayım düzenine geçmediği” iddiasıyla Bağımsız Urfa milletvekili adayı gösterdiği “KCK davası”ndan tutuklu Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan’a 3 ay iletişim cezası verildi.

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2011 Pazar 00:43
Ayhan’ın seçmenlerine selam göndermesi yasaklandı.
“Sayım düzenine geçmediği” iddiasıyla 3 ay iletişim cezası verilen Emek, Demokrasi ve Özürlük Bloğu’nun, Urfa milletvekili adayı gösterdiği “KCK davası”ndan tutuklu Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan’ın seçmenlerine selam göndermesi, ailesi ile görüşmesi, telefon açması, mektup yazması yasaklandı.


Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun “KCK davası” kapsamında tutuklu bulunan Urfa adayı İbrahim Ayhan’a, Urfa E Tipi Cezaevi yönetimi düşündürücü bir ceza verdi. “Sayım düzenine geçmediği”ve protesto amaçlı bir günlük açlık grevine girdiği iddiasıyla cezaevi idaresi tarafından hakkında soruşturma başlatılan Ayhan’a verilen toplamda 3 ay iletişim haklarından men cezasına yapılan itirazlar Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ret edilerek yürürlüğe konuldu. Alınan karar doğrultusunda, Ayhan’ın seçmenlerine selam göndermesi, ailesi ile görüşmesi, telefon açması, mektup yazması yasaklandı.


Ayhan’ın vekili Bekir Benek, Urfa E Tipi Cezaevi’nde ki uygulamaların 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevinde ki koşulları aratmadığını belirtirken, İbrahim AYHAN hakkında verilen kararın hukuksuz olduğu gibi propaganda eşitliği ilkesine de aykırı olduğunu söyledi.  “Sayım düzeni”nin Diyarbakır Cezaevi’nin 12 Eylül dönemindeki bir gerçeği olduğunu ifade eden Benek, “Tutsakların ayağa kalkıp sayım hizasında durmaları isteniyor. Oysa amaç odada kalanları saymaktır. Küçücük bir odada insanları saymak için sayım hizasına geçmelerini beklemek zulümdür. Buna uymadığı gerekçesi ile bloğun tutuklu adayı ve arkadaşları hakkında iletişim yasağı cezası verildi. Bu seçilme hakkına karşı uygulanan bir engellemedir. Siyasallaşan cezaevi idaresinin kararı ile adayımızın seçilmesi ve seçim çalışmalarını cezaevinde yapması fiilen engellenmek isteniyor” diye konuştu.


Ayrıca Benek, Urfa Cezaevi’ndeki tutukluların cezaevini Ayhan’ın 26. seçim bürosu olarak gördüklerini ve mektup yazdıklarını desteklerini ilettiklerini belirterek, verilen kararla bu seçim bürosunun fiilen kapatıldığını söyledi.
www.ibrahimayhan.org )


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık