Ana Sayfa Urfa Haberleri AYHAN,KOBANİ SALDIRILARI VE IŞİD'İ BAŞBAKAN'A SORDU

AYHAN,KOBANİ SALDIRILARI VE IŞİD'İ BAŞBAKAN'A SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan İŞID saldırıları ve Kobani ile ilgili bir yazı önergesi meclis gündemine taşıdı. Ayhan gönderdiği soru önergesinin Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanmasını istedi.

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2014 Pazartesi 17:43
AYHAN,KOBANİ SALDIRILARI VE IŞİD'İ BAŞBAKAN'A SORDU

HDP  Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan İŞID saldırıları ve Kobani ile ilgili bir yazı önergesi meclis gündemine taşıdı. Ayhan gönderdiği soru önergesinin Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanmasını istedi. Soru önergesinde şu ifadelere yer verildi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 99’inci maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

 

 

 

 

 

İbrahim AYHAN

Şanlıurfa Milletvekili

IŞİD terör örgütü Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamların ardından 15 Eylül’den sonra bütün güçleri ve ağır silahları ile birlikte üç koldan Kobani’ye yönelik saldırıya geçmiştir. Saldırıları protesto etmek ve Kobani halkıyla dayanışmak amacıyla Mürşitpınar Sınır Kapısında eylem ve etkinlikler gerçekleştiren aralarında milletvekili ve belediye başkanlarının da bulunduğu halka güvenlik güçleri, TOMA’larla, gaz bombaları ve gerçek mermiler ile müdahale etmiştir. Hala devam etmekte olan bu müdahalede milletvekili başta olmak üzere birçok yurttaş yaralanmıştır. Şanlıurfa il sınırı milletvekilleri başta olmak üzere IŞİD’i protesto etmek isteyen halka kapatılmıştır.

Kobani’de büyük bir direnişle karşılaşan IŞİD’in, uluslararası ve yerel basın başta olmak üzere birçok haber ve bilgi kaynağından yapılan açıklamalarda Türkiye ile dolaylı ya da doğrudan ilişki içinde olduğu ve bu son saldırının arkasındaki gücün Türkiye olduğu yönünde güçlü iddialar ve kuşkular bulunmaktadır. IŞİD’inKobani saldırısını protesto etmek ve Kobani’deki halkla dayanışma için Mürşitpınar Sınır Kapısında eylem ve etkinlik yapan halka yönelik güvenlik güçlerinin müdahalesi bu iddiaları ve kuşkuları daha da güçlendirmektedir.

Türkiye’nin IŞİD’eyönelikl politikası başta bölge kamuoyu olmak üzere tüm Türkiye kamuoyunda ciddi rahatsızlık yaratmış durumdadır. Bu temelde Türkiye’nin bir an önce IŞİD’e yönelik politikasını netleştirmesi gerekmektedir.

Bu gerekçe ile:

  1. 21 Eylül’de Şanlıurfa’nın MürşitpınarSınır Kapısında Kobani’deki IŞİD saldırılarını protesto etmek ve Kobani halkıyla dayanışmak amacıyla gerçekleştirilen eylem ve etkinliklere güvenlik güçlerinin müdahale etmesinin gerekçesi nedir?
  2. Halka, halkın temsilci milletvekillerine ve belediye başkanlarınagaz bombaları, TOMA’lar ve gerçek mermilerle yapılan müdahale emri kim tarafından verilmiştir?
  3. Kobani’de yaşanan olaylara destek vermek için çeşitli illerden aralarında milletvekilleri ve belediye başkanlarının da bulunduğu yurttaşların Şanlıurfa il sınırında durdurulmasının nedeni nedir? Bu anayasal hak olan seyahat özgülüğü ve gösteri hakkının engellenmesi anlamına gelmemekte midir?
  4. IŞİD’inKobani’ye yönelik doğu, güney ve batıdan gerçekleştirdiği saldırıya Türkiye’de kuzeyi kapatarak, IŞİD terörüne karşı kuzeydeki halk desteğine yönelik müdahale ederek, Kuzeyi insansızlaştırarak destek mi vermektedir?
  5. Türkiye’nin IŞİD’e yönelik net politikası nedir? Bugüne kadar rehineler gerekçe gösterilerek sürdürülen sessizlik politikası bundan sonra da devam edecek midir? Türkiye IŞİD’i terör örgütü olarak görmekte midir? IŞİD’i Ortadoğu ve Türkiye için bir tehdit olarak görmekte midir? IŞİD’inŞengal başta olmak üzere Irak ve Suriye’de yaşlı, kadın, çocuk demeden gerçekleştirdiği toplu infazları katliam olarak değerlendirmekte midir?
  6. IŞID’inKobani’ye 15 Eylül’den itibaren ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda kullandığı silahlar Türkiye’ye ait olduğu yönünde güçlü iddialar bulunmaktadır? Türkiye’ye ait olduğu belirtilen silahlar IŞID’in eline nasıl geçmiştir? Türkiye’den Tel Abyad’a gittiği belirtilen trenlerin gidiş amacı nedir?

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık