Ana Sayfa Güncel AYHAN:"ŞANLIURFA'DAKİ BEBEK ÖLÜMLERİNİ SORDU"

AYHAN:"ŞANLIURFA'DAKİ BEBEK ÖLÜMLERİNİ SORDU"

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Şanlıurfa'daki Bebek ölümlerinin nedenlerini Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU'nu yanıtlaması istemiyle TBMM'ye gönderdi.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2016 Pazartesi 06:44
AYHAN:

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'nın Meclise gönderdiği yazılı önerge şu şekilde.

            TUİK 'in 2015 verilerine göre Türkiye genelinde 405 212, Şanlıurfa da ise 5 973 ölüm gerçekleşmiştir. Şanlıurfa'daki ölümlerin Türkiye genelindeki ölümlere oranı %1,47'dir.

            Yine TUİK 2015 verilerine göre Türkiye genelinde 14 164, Şanlıurfa da ise 1 247 Günlük Bebek Ölümü (1-29 günlük bebek ölümü)  gerçekleşmiştir. Şanlıurfa'daki Günlük Bebek Ölümleri'nin Türkiye genelindeki Günlük Bebek Ölümleri'ne oranı % 8,8'dir.

            Türkiye'deki toplam ölümlerin %3,49'u Günlük Bebek Ölümü olarak gerçekleşirken, Şanlıurfa'da ise toplam ölümlerin %20,87'si Günlük Bebek Ölümü olarak gerçekleşmektedir.

            TUİK 'in önceki yıllara ait verileri de Şanlıurfa'daki bebek ölümlerinin Türkiye ortalamasının çok üzerinde seyrettiğini göstermektedir. Şanlıurfa'daki bebek ölümlerin nedenlerinin araştırılarak, gerekli önlemlerin alınması zaruret arz etmektedir.

 

            Bu bağlamda;

1.         Bakanlığınızın sorumluluğunda bulunan; Şanlıurfa ilimizde yaşanan bebek           ölümlerindeki yoğunluğu nasıl değerlendirmektesiniz?

2.         Bakanlığınızın Şanlıurfa'daki bebek ölümlerinin yoğunluğu ile ilgili herhangi bir   araştırması mevcut mudur? Mevcut ise bu araştırmanın sonuçları nelerdir?

3.         Şanlıurfa'daki bebek ölümlerinin yoğunluğunun sebepleri nelerdir? Bu sebeplerle ilgili     olarak ne gibi önlemler aldınız/alacaksınız?

4.         Türkiye'de kadın doğum hekimi başına düşen doğum sayısı kaçtır? Şanlıurfa'da kadın     doğum hekimi başına düşen doğum sayısı kaçtır?

5.         Şanlıurfa SGK 'nın sözleşmelerini feshettiği veya yenilemediği hastane ve tıp       merkezlerinin yatak, doktor ve personel sayıları kaçtır?

6.         Şanlıurfa'daki sağlık hizmetlerini önemli ölçüde üstlenen bu hastane ve tıp merkezleri      ile ilgili yaşanan durum sonucu ne gibi önlemler aldınız?

7.         SGK 'nın Şanlıurfa'daki birçok hastane ve tıp merkezinin sözleşmelerini feshetmesi         veya yenilememesinin bebek ölümlerine olası yansımalarını nasıl             değerlendirmektesiniz?

YORUMLAR
  • yorum2016-05-02 09:49:04Sefai

    Yeni doğan sayısının da en fazla olduğu il Şanlıurfa. Aynı zamanda doğum kontrol konusunda da halkın bilinçlendirilmesi ve ulaşılabilirliğin sağlanması konusunda da kamu görevlilerine iş düşmektedir.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Belediye şöförü küçük çocuğu ezdi

Belediye şöförü küçük çocuğu ezdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık