Ana Sayfa Magazin Aynur un yarım kalan konseri yarın akşam tamamlanacak.

Aynur un yarım kalan konseri yarın akşam tamamlanacak.

Aynur un yarım kalan konseri yarın akşam tamamlanacak. Konserde sahneye çıkacak Arto Tunçboyacıyan, Feryal Öney ve Ara Dinkjian (altta) müzikle anlatacaklarını bir de sözle dile getirdi.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2011 Salı 06:21
Aynur un yarım kalan konseri yarın akşam tamamlanacak.
Aynur un yarım kalan konseri yarın akşam tamamlanacak. Konserde sahneye çıkacak Arto Tunçboyacıyan, Feryal Öney ve Ara Dinkjian (altta) müzikle anlatacaklarını bir de sözle dile getirdi.
Açıkhava’da Aynur’a ve sanata yapılan büyük saygısızlığın üzerinden daha üç ay geçmedi. Yarın gece İstanbul yarım kalan bir konseri tamamlayacak. Sezen Aksu, Arto Tunçboyacıyan, Ara Dinkjian, Aynur ve Okmeydanı Halkevi Çocuk Korosu Kardeş Türküler’e katılarak müziğe kaldığımız yerden devam edecek. Konser öncesi Kardeş Türküler’den Feryal Öney ve arkadaşları Arto Tunçboyacıyan ve Ara Dinkjian ziyaretimize geldiler. Çarşamba müzikle anlatacaklarını, bir de sözle anlattılar.

Feryal Öney’e “Bu konser niye önemli?” diye sordum: “Herkes Kardeş Türküler’in parçası. Türkiye’nin zenginliğini unutmamak için çalışıyoruz. Savaş maalesef 30 yıldır sürüyor. Biz 20 yıldır barış için söylüyoruz. Bazen insan umutsuzluğa kapılıyor. Sanat sayesinde umudu tamir ediyoruz.” 
Sezen Aksu konserde dört şarkı söyleyecek. İkisi “Ağladıkça” ve “Vazgeçtim” gibi efsane şarkıların bestecisi Ara Dinkjian’dan. Diğer ikisi Arto Tunçboyacıyan’dan. Arto Tunçboyacıyan heyecanlı: “Aslında içimiz iyi. Türkiye’de meseleleri doğrudan konuşamıyoruz. Pastada sorun var. Kremaya takıyoruz. Oysa birbirimizi biraz rahat bıraksak, ne şarkılar yazarız, ne bilimler yaparız, ne güzel oluruz. Olmuyor.” 

Dağınık mı kalsın?
Çarşamba konseri ‘başka bir ihtimal var’ demek için şans. Ara Dinkjian dünyayı dolaşan bir müzisyen. Babası Onnik Dinkjian, Diyarbakırlı bir müzisyen. Ara ‘kendini en çok evde iyi hissettiğini, akşam eve mutlu döndüğünde iyi yaşadığını hissettiğini’ söylüyor. Dünyada yalnızca Türkiye’de ve Kardeş Türküler’le çalıştığında eve dönmek istemediğini’ ekliyor. 
Sezen Aksu’yu soruyorum. “Aman Allahım!” diyor. “Bir şarkı yazdım. Vazgeçtim diye. Sever mi bilmiyordum. Beş gün İstanbul’da takıldık. Son gün ‘Hani şarkı?’ dedi. Verdim. Beğenir mi bilmiyorum. Hemen oracıkta söz yazdı. Onno’yla girdik çaldık. Dinledikten sonra bu şarkıyı ben mi yazdım diye şaşırdım. Sezen çok başka.” 
Aynur’a yapılanı anımsatıyorum. Arto Bey çok üzgün. “Jazz değil, kazz konseri oldu” diyor. Ara Dinkjian da şaşırmış, New York’ta izlemiş olanları. Gözlerine inanamamış. “Trajikomik” diyor. “Bu yüzden Açık Hava’da olmak daha önemli. Sezen, ben, Arto, Aynur, Feryaller... Başka bir gece olacak.” 
Arto Bey araya giriyor. “Bir lisan bir insan diyoruz, ama hemen ekliyoruz: Senin lisan olmaz. Sonra kim olursan ol gel diyoruz, ama sen dışarı diye uyarıyoruz.” Konser Mevlana’dan deyişlerle başlayacak. Sonra iki saatlik bir heyecan İstanbul semalarını titretecek. 
Hepsi heyecanlı. Onlar için özel bir konser. Feryal Hanım “Konserlerin başında bir şeyler söylemek zorlaştı” diyor. “Ahmet Kaya ve Hrant Dink olaylarından ders aldık, hemen bir araya geldik. Dostumuzu yalnız bırakmadık. Her koşulda şarkı söylüyoruz, söyleyeceğiz.”

Türkiye değişti mi?
Ara Dinkjian 20 yıldır Türkiye’ye gelip gidiyor. “New York’tan buraya baktığınızda nasıl bir değişim görüyorsunuz?” diye soruyorum: “Hep gelişiyor. Ama nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum. Bir ara üç adım ileri atıyorsunuz. Sonra iki adım geri. Sonra bir iki adım ileri, bir adım geri… Burası çok dinamik. En acayibi nereye gidiyorsunuz hiç belli olmuyor.” 
Araya Arto Bey giriyor. Gri tişörtünde Atatürk’ün el yazısıyla “Ne mutlu insanım diyene” yazıyor. “Mesela” diyor, “dün geldim, havaalanındayım. Polis bu tişörtü gördü. Türkçe konuşuyoruz. Bana kızdı. ‘Ne lan biz köpek miyiz, o ne öyle!” dedi. ‘Sen nesin bilmiyorum, biz insanız’ dedim. Aldılar beni bir yere götürdüler yakamı paçamı çekiştirerek. Sonra saldılar. Hem değişiyoruz hem aynıyız.” 
Yarın gece, Aynur’un ıslıklandığı yerde bu güzel insanlar, itilip kakılmalarına rağmen müzikle insanlığımızı anımsatacak. En güzel haber, biletlerin çoktan tükenmiş olması. Açıkhava bu sefer herkese iyi gelecek. Orada olmak lazım.

KORAY ÇALIŞKAN
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık