Ana Sayfa Urfa Haberleri BABA OĞLU ÖLDÜREN ZANLIDAN ŞOK İTİRAF!

BABA OĞLU ÖLDÜREN ZANLIDAN ŞOK İTİRAF!

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi eski belediye başkanı Salih Tekinalp ile oğlu Sinan Tekinalp'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıs ise vur emrini Irak’taki Türk iş adamlarından aldığını iddia etti.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2014 Cumartesi 15:50
BABA OĞLU ÖLDÜREN ZANLIDAN ŞOK İTİRAF!

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin eski belediye başkanı Salih Tekinalp ile oğlu veteriner Sinan Tekinalp'in otomobilde öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 1 kişi gözaltına alındı.

 1994 yılında CHP'den Suruç Belediye Başkanı seçilen ve bölgedeki Dinay aşiretinin ileri gelenlerinden olan Salih Tekinalp, geçen 19 Ekim günü veteriner oğlu Sinan Tekinalp'in kullandığı 33 B 3254 plakalı otomobil ile Suruç'a dönerken Aligör Mahallesi yakınlarında silahlı saldırıya uğramış, uzun namlulu tüfekle açılan ateş sonucu Salih Tekinalp ile oğlu Sinan yaşamını yitirmişti.

 Çatışmaların sürdüğü Kobani sınırındaki Suruç'ta büyük yankı uyandıran çifte cinayetin aydınlatılması için İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü’nün talimatıyla 12 kişilik özel bir ekip kuruldu. Daha önce de silahlı saldırıya uğrayan ve ağır yaralanan Salih Tekinalp'in bu kez oğlu ile birlikte öldürülmesine ilişkin soruşturma başlatan jandarma, olay yerinde inceleme yaptı, öldürülen eski başkanın tüm yakınlarının bilgisine başvurdu. Yüzlerce kişinin bilgisine başvuran jandarma, araştırmasında Salih Tekinalp'in 4 ay önce yaralı kurtulduğu saldırıyla bağlantısını da araştırdı. 12 kişiden oluşan özel ekip yaptığı araştırmada bölgede saygın bir kişi olarak tanınan Salih Tekinalp'in at çiftliği bulunduğunu ve Iraklı bazı kişiler ile ticari anlaşmazlıkları bulunduğunu belirledi. Jandarma ekipleri yaptığı araştırmada, 4 ay arayla 2 kez yapılan saldırının aynı kişiler tarafından gerçekleştirildiğini de belirledi. Bu saptamanın ardından jandarmalar, Salih Tekinalp'in son görüşmeleri ve ticari ilişkilerini mercek altına aldı. Bu yönde yapılan çalışma sonunda jandarma KCK yanlısı olduğu da belirlenen Irak'taki bazı işadamları ile ticari anlaşmazlık yaşayan Salih Tekinalp'in yakın temas kurduğu Adana ve Şırnak'taki 5 kişiyi gözaltına aldı. Ancak bu 5 kişi alınan ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

Jandarma ekipleri gözaltına aldığı şüphelilerin ifadeleri ve ulaştığı yeni bilgilerin ardından Salih Tekinalp ile oğlunu öldüren silahı Cizre'de yaşayan 34 yaşındaki Mehmet D.'nin ateşlediğini belirledi. Özel ekip bunun üzerine savcılık kararıyla Cizre'ye gitti ve şüpheliyi düzenlediği operasyonla yakalayarak Şanlıurfa'ya getirdi.

 Sorgulamasında suçunu itiraf eden Mehmet D., 4 ay önce de Salih Tekinalp'i vurduğunu ancak silahının tutukluk yapması nedeniyle ölmediğini belirterek, "Irak'taki tanıdığım bazı kişiler ile Salih Tekinalp ticaret yapıyordu. Aralarında anlaşmazlık yaşanınca Irak'taki tanıdıklarım Hayri K., Sabri D., Mehmet Emin E., Nimet A., Esat M. ile Sithan E. benden Salih Tekinalp'i öldürmemi istediler. Kendisiyle buluştum ve çiftliğinde ensesine ateş ederek vurdum. İkinci kez ateş etmek isteyince silahım tutukluk yaptı ve kaçtım, Salih Tekinalp'in de ölmediğini öğrendim. Irak'takiler bana 'yarım kalan işi tamamla' diye haber saldı. Ben de Suruç'a gidip araştırma yaptım. Şanlıurfa'ya gittiklerini öğrenince otoyol çıkışında beklemeye başladım. Geldiklerini görünce tüfekle otomobile defalarca ateş ettim. Öldüklerini anlayınca da tarlalardan kaçarak izimi kaybettirdim" dediği öğrenildi.

 Sorgulaması tamamlanan Mehmet D., sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi.

YORUMLAR
  • yorum2014-11-25 10:51:31salihin dostları

    orhan şansal katil zanlısı sabri dal 13-03-2013 tarihinde terörden beraber yakalandılar sizce bu tesadüfmüdür kaynak gündem gazetesi

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star