Ana Sayfa Urfa Haberleri BABA VE OĞULUN İNFAZINA BARODAN AÇIKLAMA

BABA VE OĞULUN İNFAZINA BARODAN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Barosu, cinayete kurban giden Eski Suruç Belediye Başkanı Salih Tekinalp’ın katillerinin yakalanması için basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2014 Perşembe 12:22
BABA VE OĞULUN İNFAZINA BARODAN AÇIKLAMA

Baro Başkanı Delebe: “İki kişinin hayatını kaybettiği bu olayın, 1990’lı yıllarda yaşanan cinayetler gibi derin ve karanlık boyutunun bulunduğuna kuşku yoktur” dedi.

19 Ekim günü Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gündüz gözüyle arabasında öldürülen Eski Belediye Başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sinan Tekinalp’ın katil zanlıları hala yakalanmadı.

Cinayetin ardından uzun süre geçmesine rağmen faillerin yakalanmaması, Şanlıurfa Barosu tarafından tepkiyle karşılandı. Baro Başkanı Hikmet Delebe, işlenen cinayetin 90’lı yılları andırdığını kaydetti.

Baro üyesi Fikret Tekianlp’ın babası olan Salih Tekinalp’in cinayetinin aydınlığa kavuşturulmaması üzerine basın açıklaması yaparak, cinayetin aydınlatılmasını isteyen Baro Başkanı Delebe, “19 Ekim tarihinde meslektaşımız ve baromuz üyesi Fikret Tekialp’ın babası Salih Tekinalp ve ağabeyi Sinan Tekinalp, Suruç ilçesinde güpegündüz katledilmiştir. Hunharca ve profesyonelce işlenen bu menfur cinayetler, kamuoyunun vicdanını derinden etkilemiştir.

Yine bilindiği gibi, bundan birkaç ay önce meslektaşımızın babası Salih Tekinalp suikaste uğramış, ancak sağ kurtulmuştur. Bahsi geçen suikast, titiz ve ciddi bir çalışma ile aydınlatılabilseydi, yani failler tespit edilseydi, belki de bu cinayet işlenmeyecekti” dedi.

İşlenen cinayetin 90’lı yılları andırdığını belirten Delebe, gündüz olmasına ve güvenliğin fazla olmasına rağmen cinayetin nasıl aydınlatılamadığına anlam veremediklerini belirterek, “İki kişinin hayatını kaybettiği bu olayın, 1990’lı yıllarda yaşanan cinayetler gibi derin ve karanlık boyutunun bulunduğuna kuşku yoktur. Kobani olaylarından dolayı güvenlik tedbirlerinin had safhada olduğu mahalleye ve ilçeye giriş çıkışlar kontrollü olarak sağlandığı çok işlek bir noktada gündüz vakti işlenen bu cinayetlerin etkili bir soruşturmayla aydınlanacağına inancımız sonsuzdur. Bu cinayetin aydınlatılmamasını çok ciddi bir insan hakkı ihlali olara görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Her devletin kendi vatandaşının yaşama hakkını korumakla yükümlü olduğunu hatırlatan Delebe, faillerin bir an önce yakalanmasını istediklerini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık