Ana Sayfa Ekonomi Babacan: Banka havale ücretlerine sınır getirilebilir

Babacan: Banka havale ücretlerine sınır getirilebilir

Kısa bir süre önce banka havale ücretlerinin yüksekliğine dikkat çeken Ali Babacan, bu konuda yeni tedbirlerin alınabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2011 Cumartesi 20:17
Babacan: Banka havale ücretlerine sınır getirilebilir
BİR süre önce “Vatandaş parasını taksiyle götürse havale ücretinden ucuza mal olur” sözleriyle bankaların havale ücretlerine dikkat çeken Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan yeni bir uyarı geldi. Özel bir kanalda soruları yanıtlayan Babacan “Devlet isterse, ‘Kardeşim havale ücretini şundan daha fazla alamazsın ya da şu kadardan fazla yüzde alamazsın’ diyebilir. İstediğinde kanun da çıkarır. Bizim ilk aşamada tedbir olarak uygulamaya koyduğumuz şudur. BDDK web sitesinde bankaların bu tür ücretleriyle ilgili tüm fiyat listesini yayımlıyor” dedi. Bunu bir süre deneyeceklerini söyleyen Babacan “Bu süre içinde vatandaşlarımızın tepkisine bakacağız. Bankalarımız ne yapıyorlar? Genel trendde, alışkanlıklarda bir değişiklik var mı, yok mu? Eğer bu da işe yaramazsa ileride başka türlü tedbirler de olabilir’’ diye konuştu. Babacan, hangi sektör olursa olsun rekabetin iyi işlemesi halinde herhangi bir kurumun müşterisinden keyfi şekilde istediği ücreti almasının mümkün olmadığını söyledi.


Gerekirse kanun çıkarırız


Babacan, ‘Vatandaştan olumlu tepki alamazsak biz devlet olarak bu ücretlere bir sınırlama koyabiliriz’ şeklinde bir uyarı olup olmadığı sorusu üzerine, şunları söyledi: “Devletin elinde her zaman böyle bir opsiyon var kuşkusuz. Yani bu BDDK’nın yetkisindeyse ve yapabileceği şeyler varsa, yapar. BDDK, ‘Beni aşıyor’ derse, bir kanun çıkarırız. Meclis’ten çok hızlı geçer. Şu da var, bankalarımızın bilançosunun sağlamlığını da dikkate almamız lazım. Hem kârlılığının iyi, hem sermayesinin güçlü olması gerekiyor. Atacağımız adımlar bankaların sermayesini zayıflatıcı sonuçlar getirirse ona da dikkat etmemiz lazım.” 8EKONOMİ SERVİSİYÜZDE 25 KREDİ HACMİ SINIRI ÇOK MAKUL


Cari açığa dikkat etmek gerek

Babacan, yüzde 25 kredi hacmi sınırlamasıyla ilgili, “Çok makul, dengeli bir rakam. Bunu fazla zorlamaya ben gerek görmüyorum” dedi. Bankaların yüzde 25’in esnetilmesiyle ilgili talepte bulunacağının hatırlatılması üzerine Babacan, önce bankaları dinlemek istediklerini ifade etti. Babacan, “Uzun vadede hesapları yaptığınızda yani yatırımın ileride getireceği diyelim ki ihracat gelirini de dikkate aldığınızda daha farklı hesaplar ortaya çıkabiliyor. Ama bizim şu anda sorunumuz kısa vadeli hemen önümüzde duran bir sorun. Yani bu konuda biz çok uzun vadeye bakıp, ‘Şimdi cari açığımız varsın iyice artsın, daha sonra nasıl olsa bu toparlanır’ diyecek bir lükse sahip değiliz. Bu yıl cari açık konusunda çok dikkatli olmamız ve almış olduğumuz kararlardan asla taviz vermememiz gereken bir yıl” dedi.

 

Kaynak: Stargazete

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Şanlıurfa hayvancılıkta öne çıkacak

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star