Ana Sayfa Urfa Haberleri BABAOĞLU : Başbakanın Urfa Konuşması Boştur

BABAOĞLU : Başbakanın Urfa Konuşması Boştur

Urfahaber yazarı İhd Şanlıurfa şubesi başkanı Cemal Babaoğlu köşe yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2012 Pazar 01:28
BABAOĞLU : Başbakanın Urfa Konuşması Boştur

Başbakan, Roboski katliamının 1. Yılında Urfa’da konuştu. Erdoğan sanki 10 yıldır iktidarda değilde muhalif bir partinin lideri gibi konuşarak yine bildik mağdur ve mağrur bir eda ile Urfalılara seslindi.

Başbakan Erdoğan; “partimiz kapatılmak istendi! Soruşturmalara uğradık! Engellendik! Benim için Muhtar bile olamaz denildi! Ama şimdi başbakanım. Biz şiddete başvurmadık! Millete güvendik” diyerek PKK’ ye de şu çağrıyı yapıyordu; “Artık elleri tetikten çekin. Silah değil, düşünceler konuşsun. Kürdün, Arabın, Türkün sorunu var. Çözümü meclistir. Hep birlikte sorunu mecliste çözeriz. Artık düşünceler konuşsun” diye sesleniyordu Urfa halkına.

Düşüncelerin kendini özgürce ifade etmesi, düşünce suçu kavramının ülke gündeminden düşmesi için hükümetlerin ciddi kararlar alıp, yasadaki düşünce suçunu işleyen o malum maddelerin değiştirilmesi gerekir. Burada belirleyici olan iktidar partisinin duruşudur.

Madem partini kapama istediler, madem senin önünü kesip siyaset yapmanı engellediler, şimdi 10 yıldır iktidardasın ve hala laf üretiyorsun sayın başbakan. Ülkeyi demokratikleştirme adına bir adım atmadın. 2012 yılın sonuna doğru yeni sivil demokratik bir Anayasa yapma sözünde durmadın. İşkenceye sıfır tolerans, komşularla sıfır tolerans dedin ama tam tersi oldu. 10 yıllık iktidarında hak ihlalleri tavan yaptı.

Hayatında hiç şiddete bulaşmamış ama sırf muhalif düşüncelerinden dolayı KCK adı altında 14 bin 700 kişi yargı kıskacına alındı. Şu an 8 bin civarında tutuklu, Binlercesi muhalif düşüncesinden dolayı ülkesini terk edip,  Avrupa’da mülteci durumundalar.

Bölgemizde, AKP istediği yerde miting, toplantı ve basın açıklamaları gibi etkinliği olunca tüm devlet imkânları seferber oluyor. İş, BDP’nin faaliyetine gelince her türlü yasak ve anti demokratik uygulamalar mubah sayılıyor. Her türlü muhaliflerin faaliyetlerine gaz bombalı, bol gözaltılı müdahale oluyor. Halkın karşısında ise “biz hiç şiddete başvurmadık” diyebiliyor.

Roboski’de katledilen 34 insanın katillerinin yargıya verilmemesi,  Genelkurmay başkanına teşekkür edilmesi,  Hava Kuvvetler komutanına başarı plaketi verilmesi gibi pratikler, AKP’ nin Kürt sorununda klasik devlet anlayışı olan “yok et” politikasına saplandığını ortaya koyması açısından bir belgedir.

1992 yılında faili meçhul cinayetlerin sorumlularından ve en az 54 cinayet zanlısı olan Kamil Atak’ın salıverilmesi, Bin operasyonu koordine eden Mehmet Ağar’ın aklanması anlamına gelen,  2 yıllık hapis cezası,  tüm bilgi ve tanıklara rağmen kayıpların bulunması adına bir çabalarının olmaması, yasal demokratik eylemlere gaz bombalı müdahaleler gibi uygulamalar;  AKP diktatörlüğünün belgesidir.

AKP iktidarının, bu kadar kabarık sabıkasına rağmen Başbakan Erdoğan’ın sözünü ettiği, “silahlar sussun düşünceler konuşsun” ifadesini olumlu bularak, buradan diyorum ki “bari söylediğini uygula ki, bizler de samimiyetine inanalım artık.

İlk iş, ayrımsız genel af çıkarılarak, düşüncelerinden dolayı yargı kıskacına alınan, tutuklananlardan devlet adına özür dilenmesi ve İçişleri Bakanı Naim Şahin’in görevden alınması Başbakan Erdoğan için samimiyet testi olacaktır. Yok bunlar yapılmıyorsa, Başbakanın Urfa konuşması boştur. Atın çöpe gitsin.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star